W siennickim zespole szkół
Gmach seminarium nauczycielskiego został wybudowany w latach 1923-1926. Położony na wzgórzu jest widoczny z każdej drogi prowadzącej do Siennicy, ale najładniej prezentuje się od strony Nowodworu
Remontują seminarium
Po powstaniu styczniowym władze carskie zlikwidowały w roku 1864 zakon oo. reformatorów w Siennicy, a w następnych latach zorganizowały tu kursy nauczycielskie. W roku 1872 zostało utworzone seminarium nauczycielskie, które miało „produkować” spośród synów chłopskich nauczycieli potrzebnych do rusyfikacji narodu polskiego. Jednak uczniowie seminarium, jak i ich rodzice, twardo trwali przy polskości, dając temu wyraz w zorganizowanym strajku szkolnym w 1905 roku, żądając nauczania w języku polskim.
Po odzyskaniu niepodległości władze państwowe doceniły tradycje patriotyczne uczniów seminarium i potrzeby lokalowe uczelni. Prezydent RP Stanisław Wojciechowski podjął decyzję o budowie gmachu szkolnego w Siennicy. Został opracowany projekt przez architekta Aleksandra Bojeńskiego, prorektora Politechniki Warszawskiej. Projekt zyskał wyróżnienie i medal grand prix na konkursie architektonicznym w Paryżu w 1922 roku. Wraz z gmachem szkolnym wybudowany został także dom dla dyrektora, a obiekt otrzymał studnię i własną biologiczną oczyszczalnię ścieków oraz generator spalinowo-elektryczny. W okresie wojny w budynku szkoły stacjonowali Niemcy, a następnie od lipca 1944 roku Rosjanie. Po wojnie, z trudem, w ciągu kilku lat obiekt został odremontowany.
Po 80 latach istnienia budynku, pojawiły się silne zacieki. Zaszła potrzeba remontowania dachu. W wyniku usilnych starań obecnego dyrektora szkoły Stanisława Czajki, Starostwo Powiatowe w Mińsku Mazowieckim zaplanowało remont dachu na 2007 rok. Od 7 maja wykonawca robót, firma Nortman z Leszna Wielkopolskiego przystąpiła do prac, które zgodnie z umową winny być ukończone do 30 czerwca 2007 roku. Dach o powierzchni około 2400 m2 otrzyma nową czerwoną dachówkę, zostaną również wykonane obróbki blacharskie z blachy miedzianej. Koszt przedsięwzięcia wynosi ponad milion złotych, w tym dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 250 tys. złotych. Nad całością robót, z ramienia inwestora, obowiązki inspektora nadzoru pełni inż. arch. Bogusław Chodorski z Mińska Mazowieckiego.
Obecnie mieści się tutaj Zespół Szkół im. H. i K. Gnoińskich, obejmujący gimnazjum i liceum ogólnokształcące.
Numer: 2007 21 Autor: (fz)
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ