W Siennicy
Dyrektor Zespołu Szkół im. H. i K. Gnoińskich w Siennicy Stanisław Czajka dba nie tylko o stronę dydaktyczną swoich uczniów, ale również o stronę wychowania, a zwłaszcza w poczuciu patriotyzmu narodowego
Cześć i pamięć
Do wszystkich uroczystości państwowych, lokalnych i szkolnych dyrekcja szkoły w osobach Stanisława Czajki i jego zastępczyni Małgorzaty Podstawki przykłada wielką wagę. Tak było również z tegorocznymi obchodami dnia zakończenia drugiej wojny światowej 8 maja. W ramach edukacji regionalnej „Dzień Zwycięstwa” został połączony z rajdem młodzieży szlakiem historycznym na trasie Cegłów, Mienia, Łękawica do Siennicy. Ponieważ 8 maja jest dniem odpustowym w parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika, młodzież szkolna uczestniczyła we mszy świętej odprawionej przez proboszcza parafii ks. Marka Duszko. Muzykę w trakcie mszy zapewniła orkiestra szkolna im. Jana Pawła II z Kałuszyna pod kierunkiem dyrygenta Mariana Janiaka. Po mszy świętej, w pochodzie z orkiestrą, przemaszerowano na teren szkoły, gdzie został odsłonięty i poświęcony obelisk z tablicą ku pamięci tych, którzy zostali pomordowani za murem szkolnym w latach 1939-1944. W okresie okupacji hitlerowcy pod ogrodzeniem szkolnym dokonywali egzekucji polskich obywateli i patriotów.
Inicjatorem i projektodawcą obelisku jest dyrektor Czajka, który społecznie pełni również funkcję kustosza szkolnego muzeum w Siennicy, posiadającego bogate eksponaty i zbiory dotyczące historii i folkloru regionu. Prace murarskie przy obelisku wykonał społecznie absolwent szkoły, a obecnie rodzic Kazimierz Frelak z Siennicy. Obelisk, dedykowany pomordowanym patriotom, nawiązuje do 100-lecia utworzenia Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w 1906 roku. Przecięcia wstęgi dokonali: wicestarosta Krzysztof Michalik, wójt gminy Siennica Grzegorz Zieliński i Anna Kirchner z zarządu głównego PTTK w Warszawie. Ceremonii błogosławieństwa i poświęcenia obelisku dopełnił ks. proboszcz Marek Duszko. Okolicznościowe przemówienie przy pomniku wygłosił dyrektor Czajka. Obiekt w opiekę wzięło szkolne koło PTTK, będące w strukturach okręgu siedleckiego. W uroczystości oprócz zaproszonych władz lokalnych między innymi wzięła udział młodzież szkolna ze sztandarem oraz młodzieżowa drużyna OSP w Siennicy z proporcem, a także licznie przybyli mieszkańcy Siennicy i uczestnicy mszy odpustowej.
Odsłonięty obelisk wzbogaca teren szkolny o jeszcze jedno miejsce pamięci, których tutaj, dotyczących różnych zdarzeń, jest kilka.
Numer: 2007 20 Autor: (fz)
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ