W Wielgolesie

Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie w gminie Latowicz obchodził w dniu 11 maja 2007 roku jubileusz 200 lat istnienia nauczania szkolnego w tej miejscowości

Dwa wieki tradycji

W Wielgolesie / Dwa wieki tradycji

Na tę okoliczność nauczyciel historii z tej szkoły Zdzisław Ćmoch opracował i wydał monografię „Szkoła w Wielgolesie 1807-2007”, którą oparł na materiałach źródłowych. Obecna dyrektor szkół wielgoleskich Roma Piłatkowska wraz z gronem pedagogicznym, uczniami i rodzicami zorganizowała wspaniałą uroczystość. Przybyło na nią szereg osobistości, jak: posłowie Marian Piłka i Czesław Mroczek, wicewojewoda mazowiecki Cezary Pomarański, kurator mazowiecki Grzegorz Tyszko, wicestarosta miński Krzysztof Michalik, dyrektor departamentu edukacji i sportu w urzędzie marszałkowskim Mirosław Krusiewicz, dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej Hanna Michalska, wójt gminy Latowicz Bogdan Świątek-Górski oraz potomkowie rodu Wyleżyńskich: Elżbieta, Andrzej i Marek Hagmajerowie. Miejsce uroczystości - szkolna sala gimnastyczna została wspaniale udekorowana kwiatami i wypełniona dziećmi i młodzieżą szkolną, zaproszonymi gośćmi, nauczycielami, w tym również z ościennych szkół, gminnymi urzędnikami, radnymi z przewodniczącym rady Janem Domańskim na czele i rodzicami. Wszystkich w ciepłych słowach i ze wzruszeniem powitała Roma Piłatkowska, nie zapominając również o sponsorach.
Prowadzenie uroczystości przejęła wicedyrektor Mariola Mucha. Został wprowadzony sztandar i odśpiewany hymn szkolny. Miejscowy proboszcz ks. Kazimierz Zoch-Chrabołowski odprawił mszę świętą i wygłosił okolicznościowe kazanie. Dało się zauważyć wielki talent krasomówczy kaznodziei, połączony z rozległą wiedzą i umiejętnością kojarzenia faktów. Msza została zakończona odśpiewaniem hymnu „Boże, coś Polskę”.
O dwuwiekowej historii wielgoleskiej oświaty opowiedziała zebranym dyrektor Piłatkowska. Szkoła w obecnym kształcie organizacyjnym istnieje od 2003 roku. W roku 2004 otrzymała imię byłych właścicieli dóbr Wielgolas rodziny Wyleżyńskich. Łącznie edukuje się tutaj 274 uczniów, w tym 143 w podstawówce i 134 w gimnazjum. Szkoła zatrudnia 23 nauczycieli, w tym 13 dyplomowanych oraz 10 pracowników w pionie obsługi i administracji. Zarówno gimnazjum, jak i szkoła podstawowa zdobyły tytuły „Szkoły z klasą”, jak i „Szkoły uczącej się”. W części artystycznej wystąpił zespół szkolny w strojach ludowych oraz uczniowie, wykonując śpiewy, deklamacje i satyryczne skecze, nawiązujące do historii nauczania i warunków nauki. Wykonawcy programu artystycznego byli nagradzani gromkimi brawami. Scenariusz programu artystycznego opracował Zdzisław Ćmoch, zaś uczniów do występów przygotowały nauczycielki Marzena Brauła, Małgorzata Prokop i Mariola Miszczyk oraz Hanna Zawadka. Scenografia była dziełem Marty Wójtowicz i Cecylii Jaroń. Oprawę muzyczną i akompaniament sprawował Jerzy Zawadka.
Po tej części uroczystości Mariola Mucha udzielała głosu gościom, którzy składając słowa podziękowania i życzenia dla dyrekcji i szkoły, pamiętali również o prezentach. Wszystkim za piękne słowa, za dobro i serce podziękowała dyrektor Piłatkowska.
Z okazji uroczystości na terenie szkoły została odsłonięta tablica pamiątkowa, ufundowana przez samorząd, którą poświęcił miejscowy proboszcz. Na zakończenie zaproszeni goście zostali poczęstowani uroczystym obiadem w bogatym wydaniu i urozmaiceniu. Wiadomo, że kuchnia wielgoleskich gospodyń ma renomę znaną i poza granicami gminy Latowicz. Dla rozweselenia ducha przygrywała znana kapela Stanisława Ptasińskiego, wykonując stare i nowe skoczne melodie.

Numer: 2007 20   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *