W mińskiej gminie

Gmina Mińsk Mazowiecki prowadzi 11 szkół – 7 podstawowych, 4 gimnazja, przedszkole w Nowych Osinach, do których uczęszcza 1433 uczniów, oraz 158 dzieci z grupy „0”. Łącznie do szkół uczęszcza 1631 dzieci. W oświacie pracuje 150,31 nauczycieli (w przeliczeniu na etaty), tj. 117 pełnozatrudnionych i 33,31 niepełnozatrudnionych), w tym pedagog, dwóch logopedów oraz 11 nauczycieli w oddziałach „0”. Aż 69 nauczycieli jest dyplomowanych - 46%, 52 mianowanych - 34,6%, 25 kontraktowych - 16,6% oraz 4,31 stażystów - 2,8%.

Mocna oświata

W mińskiej gminie / Mocna oświata

Gminne szkoły i przedszkole obsługują pracownicy na 45,75 etatach w szkołach oraz 5,5 w GZOEASz, którymi kieruje Leszek Szostak, ale sprawy szkół są również pierwszoplanowe dla wójta Sylwestra Dąbrowskiego i jego zastępcy - Lecha Sędka.
Według nich do mocnych stron oświaty w gminie trzeba przede wszystkim zaliczyć bardzo dobrą bazę lokalową, bo większość szkół to nowe budynki lub po generalnych remontach. To także wysoko kwalifikowana kadra pedagogiczna o wysokim stopniu awansu zawodowego, gdyż większość nauczycieli jest dyplomowanych i mianowanych (ok. 80%).
Kolejne atuty to dobre wyniki sprawdzianów zewnętrznych na tle powiatu i województwa, nauka języka obcego od kl. I szkoły podstawowej oraz nauka drugiego języka obcego od kl. IV SP i w gimnazjum.
We wszystkich szkołach są pracownie komputerowe z Internetem (część szkół jest w trakcie realizacji programu ministerialnego dotyczącego wyposażenia pracowni komputerowych).
Uczniowie podmińskich szkół uczestniczą w wielu konkursach przedmiotowych oraz zawodach sportowych na szczeblu gminy, powiatu, województwa, kraju, zajmując niejednokrotnie wysokie miejsca. Na szczególną uwagę zasługuje uczennica Gimnazjum w Starej Niedziałce Elżbieta Dobrzyńska, która w nagrodę za zajęcie I miejsca w konkursie plastycznym wyjechała do Brukseli do Parlamentu Europejskiego. Także wychowankowie p. Mikulskiego z Zamienia w tenisie stołowym, z których Mateusz Majchrzyk zdobył mistrzostwo Polski.
Zróżnicowana oferta zajęć pozalekcyjnych jest dostosowana do zainteresowań uczniów. W szkołach działają koła zainteresowań, jak chóry, taneczne, polonistyczne, matematyczne, przyrodnicze, techniczne, informatyczne, redakcyjne, historyczne, plastyczne, szkolny klub europejski w Janowie, koło wolontariuszy w Hucie Mińskiej, klub 4-H w Brzózem. W każdej ze szkół działa UKS oraz prowadzona jest gimnastyka korekcyjna.
W organizacji pracy szkoły uwzględnia się potrzeby uczniów mających trudności w nauce. W szkołach prowadzone są zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, reedukacyjne oraz terapia pedagogiczna. We wszystkich szkołach prowadzona jest opieka logopedyczna, a w szkołach: w Hucie Mińskiej, Mariance, Janowie oraz w Starej Niedziałce opieka stomatologiczna.
W szkołach funkcjonują świetlice dla uczniów korzystających z dowożenia na lekcje. Mocną stroną jest również promowanie osiągnięć uczniów poprzez festyny szkolne i imprezy okolicznościowe, a także systematyczne prezentacje prac uczniów odbywających się w prasie lokalnej oraz na stronach internetowych szkół. Większość szkół posiada swój sztandar. W każdej szkole realizowany jest program profilaktyczny „Spójrz inaczej”. Do końca kwietnia 2007 r. zostanie przeszkolonych 35 nauczycieli gminnych placówek. Wójt i dyrektorzy pierwszych efektów pracy przeszkolonych wychowawców spodziewają się jeszcze w tym roku. Oczekują zmniejszenia liczby uczniów, którzy nie radzą sobie z zagrożeniami, takimi jak alkoholizm, narkomania, demoralizacja. Ewaluacja programu zaplanowana jest na koniec roku 2007.
We wszystkich szkołach prowadzone jest dożywianie uczniów. Około 350 dzieci objętych jest bezpłatnym dożywianiem z GOPS-u. Poza tym pomaga się dzieciom w postaci zapomóg rzeczowych, wyjazdów na kolonie terapeutyczne, udziału w bezpłatnych koncertach i wycieczkach. Dotyczy to uczniów, których rodzina znajduje się w trudnej sytuacji materialnej. Szkoły w Starej Niedziałce prowadzą współpracę ze szkołami zagranicznymi. Gimnazjum ze szkołą w Zutphen w Holandii oraz szkołą przy ambasadzie Rosji w Warszawie. Natomiast SP ze szkołą w Laiuse z Estonii.
Wszystkie szkoły systematycznie i skutecznie pozyskują dodatkowe środki finansowe na poprawę własnej bazy. Zarówno rodzice, jak i dzieci postrzegają szkoły jako miejsca przyjazne i bezpieczne. Z przeprowadzonych ankiet wynika, że rodzice czują się współgospodarzami szkół.
Ale podmińska oświata ma również słabe strony. To przede wszystkim brak sali gimnastycznej w Stojadłach oraz pełnowymiarowej sali, wydzielonego pomieszczenia na szatnię, świetlicę i stołówkę w szkole w Brzózem.
Ponadto słaby stan dachu i elewacji, i utwardzonego parkingu oraz odpowiedniego placu zabaw w Hucie Mińskiej, słabe podłogi oraz dach potrzebujący remontu w Janowie. Problem tej szkoły to także odwodnienie budynku, podobnie jak w Zamieniu, gdzie brak też oświetlenia drogi do szkoły i boiska. A w Starej Niedziałce - brak ogrodzenia terenu zespołu szkół. Ale ich likwidacja to tylko kwestia czasu - obiecują wójtowie.

Numer: 2007 16   Autor: (pr - opr. jzp)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *