W gminie Siennica

Starych Wsi w Polsce jest chyba prawie tyle, co wszelkiego rodzaju Wólek, a przynajmniej tyle, co gmin. Jednak mieszkańcy wsi Stara Wieś w gminie Siennica postanowili odstąpić od rodzinnego grona i włączyć swoje sioło do stolicy gminy

Stara Wieś do stolicy

W gminie Siennica / Stara Wieś do stolicy

Już na sesji rady gminy otwierającej V kadencję samorządu gminnego radni podnieśli problem przyłączenia Starej Wsi do Siennicy. Wiadomo, że jest to procedura dość długa, bo musi być zgoda wspólnot obydwóch stron, radnych gminy, a w końcowej fazie wymaga decyzji centralnych organów państwa. Na obecnym etapie do wójta gminy Grzegorza Zielińskiego wpłynął wniosek mieszkańców wsi Nowa Wieś. W przedmiotowej sprawie radni gminy na sesji 22 lutego 2007 roku określili zasady i tryb przeprowadzenia konsultacji dotyczących „ożenku” obydwu miejscowości. Konsultacje odbędą się oddzielnie dla każdej z tych miejscowości. Uprawnionymi będą mieszkańcy, którzy posiadają czynne prawo wyborcze do rady gminy i mieszkają w tych miejscowościach. Odpowiedź zainteresowanych będzie w trzech wersjach: za przyłączeniem, przeciw i nie mam zdania. Konsultacje przeprowadzi specjalna sześcioosobowa komisja, powołana przez wójta na zebraniach z mieszkańcami.
Ważność zebrania wymaga 20% obecności mieszkańców, a po 30 minutach od pierwszego terminu - bez względu na liczbę obecnych. Przewidziano głosowanie jawne przez podniesie ręki. Protokoły przedstawiające wyniki konsultacji zostaną przekazane wójtowi gminy, który poinformuje radę gminy na najbliższej sesji (przewidywana jest na 26 kwietnia 2007 roku) i podane do wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty.
W ten sposób w gminie Siennica liczba miejscowości może się zmniejszyć, ale czy liczba sołectw, których jest 39, ulegnie zmianie, przekonamy się w przyszłości.
Warto wiedzieć, że na terenie siennickiej Starej Wsi znajdują się piękne stawy, które obecnie są własnością Polskiego Związku Wędkarskiego. Do roku 1944 istniał w Starej Wsi dobrze prosperujący dwór rodu Czarnockich, który został rozgrabiony przez władzę ludową, a ziemia rozdana biedocie wiejskiej. Dzisiaj utrapieniem tej miejscowości jest wieża telefonii cyfrowej, emitująca podobno szkodliwe dla zdrowia promienie. Znajduje się tutaj również stacja paliw. Skrzyżowanie czterech dróg w Starej Wsi należy do najniebezpieczniejszych w gminie i jest oznaczone czarnym punktem drogowym.

Numer: 2007 12   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *