Wręczenie nagród przebiegło bardzo sprawnie, znacznie więcej czasu trzeba było poświęcić na obejrzenie wszystkich prac konkursowych, rozstawionych w pałacowych holach. W ubiegłą sobotę podsumowano konkurs plastyczny „Tylko jajko” organizowany przez Miejski Dom Kultury

Jajka górą

Co roku pracownia plastyczna MDK przygotowuje konkurs związany z wielkanocnymi ozdobami. I co roku wystawa pokonkursowa pełna jest zajączków wielkanocnych, koszyczków, pisanek, świątecznych kartek czy wiosennych kompozycji. Tym razem było nieco inaczej, ponieważ tematem artystycznych pomysłów miało stać się wyłącznie jajko. Ale jeśli komuś wydawało się, że to znacznie ograniczy ilość nadsyłanych prac lub ich różnorodność, to jest w błędzie. Wystarczy przyjść do Pałacu i obejrzeć wystawę, żeby zorientować się, że inwencja twórcza młodych artystów jest przebogata.
Sześcioosobowe jury miało nie lada kłopot z wytypowaniem zwycięzców. Jak podkreślała dyrektor MDK, zwracano uwagę przede wszystkim na samodzielność wykonania i oryginalność jajek.
Wśród najmłodszych uczestników triumfował Mateusz Ornowski z Jakubowa. W tej kategorii (kl. I-III SP) jury przyznało dwa drugie i dwa trzecie miejsca, odpowiednio: Mateuszowi Jackiewiczowi z Ładzynia i Indze Malce z Jeruzala oraz Sebastianowi Szymańskiemu z „Dąbrówki” i Natalii Lipińskiej z Mrozów. Wyróżniono zaś prace Marzeny Gajowniczek z Latowicza i Kamili Padzik z SP-2 w Mińsku.
Jajko ozdobione wydzieranką z kurczakiem Eweliny Jaglińskiej z mińskiej „Piątki” zwyciężyło w kategorii kl. IV-VI. Na drugim miejscu znalazło się jajo wyszywane Sylwii Kępkowskiej z SP-6 w Mińsku Mazowieckim i ex aequo praca Anny Sankowskiej z Zespołu Szkół w Wielgolesie. Ekologiczna pisanka Katarzyny Milewskiej z Huty Mińskiej przyniosła jej trzecią lokatę. W tej kategorii wybór był szalenie trudny, o czym świadczy przyznanie aż pięciu wyróżnień. Otrzymali je: Adrianna Rosochacka (SP-5), Paweł Tkacz z Cegłowa, Ilona Kowalczyk (SP-1) i Mariola Gajewska z Kałuszyna.
Maleńkie jajko z włóczki i spora pisanka z tektury wyszywana, malowana i z kurczakami w środku – to prace Jarosława Osińskiego z Mrozów i Katarzyny Woźniak z „Macierzanki”, które przyniosły autorom pierwsze miejsce w kategorii gimnazjalistów. Niezwykłą, niemal rzeźbiarską pracę wykonała Elżbieta Dobrzyńska z gimnazjum w Starej Niedziałce, która zajęła drugie miejsce. Trzecie przypadło uczennicy z gimnazjum na Pięknej – Magdalenie Stelmaszczyk. Jej trzy koleżanki ze szkoły – Paulina Woroncow, Nina Niedziałek i Helena Łygas zdobyły wyróżnienia, nie jedyne wśród najstarszych „konkursowiczów”. Wyróżniono bowiem także pracę Macieja Ptaszyńskiego z GM na Stankowiźnie i największe jajko na wystawie – Janusza Purgała z OHP.
Jajka wyszywane, wydzierane, z tektury, na balonie, z bibuły, w okularach i chustce, malowane na szkle czy jako motyw witraży – to wszystko i jeszcze znacznie więcej można nadal podziwiać w Pałacu na pokonkursowej wystawie. Jest tam też urocza kompozycja Aleksandry Bieniek – czwartoklasistki z „Piątki” – na gałązce przycupnięte siedzą cztery jajka we włóczkowych „strojach” symbolizujących cztery pory roku. Takich pomysłowych i pięknych kompozycji jest tam znacznie więcej, nie tylko wśród laureatów.
Za rok organizatorzy przewidują, że tematem konkursu będzie rzeźba. Przy świątecznym stole, wśród tradycyjnych wielkanocnych potraw i rodzinnych spotkań już można szukać inspiracji.

Numer: 2005 13





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *