Komendarek w Mińsku

Władysław Gudonis Komendarek to jeden z najwyżej notowanych przedstawicieli el-music w Polsce. Show, jaki się odbywa podczas jego koncertów, stawia go obok Vangelisa czy J.M. Jarra w czołówce światowych wykonawców muzyki elektronicznej

Po żar Gudonisa

Komendarek w Mińsku / Po żar Gudonisa

Wyrósł na gruncie muzyki rockowej, dziś uważany jest za jednego z weteranów polskiej muzyki elektronicznej. Władysław Komendarek urodził się 10 października 1948 roku. Pseudonim artystyczny Gudonis przyjął na początku lat osiemdziesiątych. Już w dzieciństwie miał kontakt z muzyką, rozpoczyna edukację w szkole muzycznej. Przez lata otaczała Komendarka i pasjonowała muzyka. Grał na gitarze rytmicznej, później jako klawiszowiec. W 1976 roku zakłada wraz z braćmi Andrzejem i Wojciechem Puczyńskimi, Zbigniewem Fykiem, Pawłem Birułą zespół Exodus. Po wspaniałym okresie działalności grupy, po siedmiu latach zespół rozpada się, Władysław postanawia kontynuować drogę muzyczną samodzielnie. Lata ‘80 to nieprzerwane umacnianie się artysty na rynku muzycznym, rozwijanie swojego warsztatu muzycznego, swoistego charakterystycznego stylu - rozpoczynają pasmo sukcesów. Tworzy w tym okresie miedzy innymi muzykę do przedstawień teatralnych (Szalona lokomotywa), do filmów (Przyjaciele, Ręczna robota - to tylko niektóre). Sporo koncertuje. Zapisy koncertów ukazują się na taśmach. Wydaje pierwsze płyty. Pod koniec lat osiemdziesiątych koncertuje w siedzibie klubu OKO (1988 rok). Rok później na Zlocie Elektronicznych Fanatyków (ZEF 89) gwiazdą ostatniego dnia był właśnie Gudonis.
13-17 września 1989 roku Komendarek zostaje zaproszony do Linzu na Festiwal Ars Electronica. Koncerty okazały się wielkim wydarzeniem, doskonale oprawione obrazem i światłem - nowoczesną techniką przekazu. Początek lat ‘90 to pasmo dalszych sukcesów, koncertów, komponowania muzyki, ukazują się kolejne albumy Władysława - Fruwająca lalka i Tajemnice horyzontów - zbiór wcześniejszych utworów z lat 1984-89 to tylko niektóre z nich. Nietuzinkowa muzyka Komendarka zostaje nagrodzona - w 1992 roku zdobywa szczyt TOP TLEN (trójkowej listy elektronicznych nagrań) kompozycją 35 śmietnik atomowy. Tworzy nadal muzykę do przedstawień teatralnych, koncertuje. Koncerty z cyklu Elektronika w OKO, gdzie całość zorganizowana była dzięki pomocy fanclubu Tangerine Dream Tangram i firmy X-Serwis.
Rok 1995 to kolejny występ Komendarka na ZEF-e. Kolejne lata przyniosły wydawnictwa dokumentujące dokonania i rozwój muzyki Gudonisa. Różnorodne instrumentarium pozwala na tworzenie eksperymentalnej muzyki opartej na nowych koncepcjach. Komendarek do dnia dzisiejszego zaskakuje nowoczesnymi pomysłami i koncepcjami artystycznymi. Nie trzyma się sztywno reguł muzyki, stad bardzo trudno zaszufladkować artystę. Tworzy i nagrywa w domowym studio do dnia dzisiejszego. Tematów dostarczają mu najczęściej własne przeżycia, wrażenia oraz obcowanie z przyrodą. A więcej – na witrynie kompozytora: www.komendarek.art.pl.

Koncert Władysława Komendarka odbędzie się 17 marca 2007 o godzinie 19.00 w Miejskiej Szkole Artystycznej w Mińsku Mazowieckim. Bilety po 10 zł można jeszcze kupić w sklepie muzycznym HORUS.

Numer: 2007 11   Autor: (jaz)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *