W Siennicy

Uchwałą z grudnia ubiegłego roku rada gminy w Siennicy zarządziła wybory do organów sołectw na terenie gminy. Miesiąc styczeń i I dekada lutego 2007 roku były okresem zebrań wyborczych w sołectwach. Ogółem w wyniku zebrań w sołectwach zostało wybranych 39 sołtysów na nową kadencję. Obsługą zebrań wyborczych zajmowali się wyznaczeni przez wójta Grzegorza Zielińskiego pracownicy urzędu gminy. W spotkaniach tych brali również udział urzędnicy z kierownictwa gminy, jak wójt, wicewójt Radosław Legat czy sekretarz gminy Wiesława Pieńkowska

Sołecka siła

W Siennicy / Sołecka siła

W trakcie zebrań mieszkańcy zgłaszali różne postulaty pod adresem wójta i urzędu gminy. Dotyczyły one przeważnie potrzeby budowy i remontów dróg utwardzonych, jak również równania dróg żwirowych, budowy chodników i instalowania lamp oświetlenia ulicznego.
Frekwencja wyborcza była bardzo niska. W 39 zebraniach wzięło udział łącznie 711 osób, to jest 13,3% stałych mieszkańców uprawnionych do głosowania. Najwyższa frekwencja 48,6% uprawnionych (34 osoby) była na zebraniu w sołectwie Wojciechówka - Julianów, a następnie w Swobodzie - 39,2% (20 osób) i w Bożej Woli - 34% (17 osób). Zaś najniższą frekwencję odnotowano w Siennicy II - 3,4% (21 osób), w Siennicy I - 5,5% (30 osób) i Żakowie - 6,8% (16 osób). Największa liczba uczestniczących w zebraniu, nieodnosząca się do liczby uprawnionych do głosowania była w Starej Wsi - 69 osób i w Grzebowilku - 51 osób. W pierwszym terminie, przy wymaganej obecności co najmniej 20% uprawnionych do głosowania, zebrania odbyły się w 13 sołectwach, zaś w drugim terminie, przy frekwencji niższej niż 20% - w 26 sołectwach. Nowe osoby na sołtysów zostały wybrane w 8 sołectwach, i tak: Boża Wola - Czesław Pałdyna, Dąbrowa - Weronika Wiącek, Nowy Zglechów - Hanna Dąbrowska, Nowy Starogród - Helena Grabowska, Siennica I - Roman Kaszuba, Siodło - Hanna Baran, Strugi Krzywickie - Henryka Antosiewicz i Stara Wieś - Celina Całka. Aktualnie wśród sołtysów jest 20 mężczyzn i aż 19 kobiet. Trzech sołtysów: Krzysztof Pajda ze Swobody, Ryszard Reszczyk z Zalesia i Jacek Zwierz z Dłużewa są jednocześnie radnymi rady gminy, a ten ostatni pełni już drugą kadencję funkcję przewodniczącego rady.
Sołtysi pracują społecznie. Za udział w sesji rady gminy otrzymują dietę w wysokości 40 zł. Oprócz tego są inkasentami w pobieraniu podatku rolnego, leśnego, od nieruchomości i od psów. Podstawą poboru tych podatków są nakazy płatnicze wystawione jako decyzje wójta gminy. Za zebrane podatki otrzymują prowizję w wysokości 12% od zainkasowanych kwot. Jednak z wykonywaniem tych czynności wiąże się duża odpowiedzialność. Na co najmniej 7 dni przed terminem płatności raty, która przypada 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada sołtysi muszą pobrać z urzędu gminy książki podatkowe, tzw. „kontokwitariusze”. Następnie zebrać podatki. Zebrane podatki muszą być wpłacone do gminy najpóźniej w następnym dniu po terminie podatkowym. W tym samym czasie należy rozliczyć się z pobranych kwitariuszy. W sytuacji niewpłacenia w terminie zebranych kwot podatku, doliczane są odsetki za zwłokę. Inkasent odpowiada całym swoim majątkiem za pobrany, a niewpłacony podatek. Zobowiązany jest także do pokrycia kosztów egzekucyjnych powstałych w wyniku wszczęcia egzekucji za zainkasowane, a nieprzekazane gminie należności podatkowe. Zrozumiałą rzeczą jest, że sołtys jak inkasent musi zabezpieczać zebrane pieniądze podatkowe, ale także pamiętać o sobie. Dlatego sołtys musi być człowiekiem sumiennym, obowiązkowym i uczciwym.

Numer: 2007 08   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *