W mińskiej Omedze

Centrum Edukacji Omega wyszło już nie pierwszy raz naprzeciw potrzebom mińskiego rynku pracy. Tym razem projekty finansowania ze środków Europejskiego Funduszu Pracy dotyczą rolników i członków ich rodzin oraz mężczyzn pragnących zdobyć nowy zawód bez żadnych obciążeń finansowych

Fach za darmo

W mińskiej Omedze / Fach za darmo Jest sobota, 27 stycznia. W sali komputerowej Omegi Adam Bartnicki zdradza 12 kursowiczom pierwsze tajniki pakietu MS Office. Początki są trudne, myszka nie chce się słuchać, ale wkrótce okazuje się, że komputer nie taki straszny, jak go malują. Tym bardziej, że oprócz programów użytkowych poznają sposoby zabezpieczeń i kontroli internetu, by dzieci nie wchodziły w niebezpieczne rejony wirtualnego świata. To tylko jedna z form zajęć przyszłych 12 wykwalifikowanych kucharzy żywienia zbiorowego. Osiem kobiet i czterech mężczyzn zrozumiało, że hasło „Nowy zawód - lepsze jutro” to nie slogan.
Szczególnie w pracowni gastronomicznej Centrum Kształcenia Praktycznego, gdzie pod merytoryczną opieką Teresy Nowickiej, Małgorzaty Skorb, Bogusławy Radłowskiej i Grażyny Brzezińskiej uczą się nowoczesnego przygotowania posiłków. W niedzielę, 28 stycznia wśród smakołyków, wyróżniał się tort sałatkowy z warzywną zapiekanką, według standardowych, tj. książkowych przepisów. Kobiety czują się tutaj dobrze, prawie jak we własnej kuchni, a do tego można porozmawiać nie tylko o zbiorowym żywieniu.
Na parterze CKP szkolą się przyszli spawacze. Dziesięcioma mężczyznami w różnym wieku opiekuje się Kazimierz Czaja, doświadczony instruktor z praktyką w stoczni.
- Będą z nich spawacze jak się patrzy, a z pracą też nie powinni mieć kłopotu - twierdzi pan Kazimierz w rozmowie z Marianem Makowskim, dyrektorem Omegi.
Ale kursy na kucharzy i spawaczy to nie tylko zajęcia praktyczne i obsługa programów komputerowych. Organizatorzy zadbali również o zdobywanie umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej, których uczy dr Liliana Świderska, właścicielka znanej przychodni Milmed. Ważne są również umiejętności komunikowania się ćwiczone z lektorką Marią Albrechcińską-Oleksiuk, aktywne metody poszukiwania zatrudnienia, których uczy Małgorzata Tkaczyk, a niebawem kursanci poznają przy pomocy Apolonii Czekaj podstawy języka angielskiego. Aż tyle całkowicie za darmo, poświęcając tylko część wolnych sobót i niedziel.
- Dzięki reklamie w prasie, informacji na naszej stronie internetowej oraz pomocy wójtów, proboszczów, pracowników socjalnych i doradców rolniczych w gminach większość miejsc w projektach jest już zajęta - twierdzi zadowolona z naboru Urszula Wiśniewska. Ale dla spóźnialskich Omega ma jeszcze 6 miejsc na kurs krawiecki, 4 miejsca dla przyszłych stolarzy i 8 miejsc dla glazurników. Może również przyjąć 15 ochotników na brukarzy i aż 18 przyszłych tynkarzy.
- Czekamy na chętnych w Mińsku przy ul. Warszawskiej, naprzeciwko pałacu oraz pod numerami telefonów 0-25 759 92 67 i 758 75 62 - zaprasza właściciel Makbudu CE Omega, Marian Makowski. Czy warto? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam. Warto tylko pamiętać, że w życiu rzadko otrzymujemy cenne upominki. Prezenty Omegi są do tego bez zobowiązania, że po otrzymaniu certyfikatu musimy przystąpić od razu do wykonywania całkiem nowego zawodu.

Numer: 2007 05   Autor: Janko FridayskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *