O mińskim powiecie

Na bezpłatnym rynku pojawiło się kolejne dzieło teleadresowe. Wydawać by się mogło, że mamy oto pełną wiedzę nie tylko o podstawowych telefonach, który każdy z nas znać powinien, ale także o instytucjach i firmach różnego rodzaju. Bliższe poznanie „Informatora teleadresowego - powiat miński i Warszawa Wesoła” zdecydowanie przekonuje, że jest to jednak kolejny...

Bublikator

O mińskim powiecie / Bublikator

Już na stronie „Ważne telefony” daje się zauważyć, że informacje na niej podane są nieścisłe, żeby nie powiedzieć błędne. To jednak dopiero początek wielu niespodzianek.

W informacji o gminie Dębe Wielkie dowiedzieć się można, że gmina ma sieć kanalizacyjną i oczyszczalnię ścieków. Wynika zatem, że dębianie od paru lat czynią wiele hałasu o nic. Wśród zakładów, oprócz znanych i uznanych firm, znajdujemy także... Inco-Veritas. Czyżby Blister Box powrócił do starej nazwy? Pomijając drobne nieścisłości dotyczące kolejnych gmin (ogólnikowe informacje, które można uzyskać ze stron internetowych oraz gminnych BIP-ów), ze zdumieniem dowiedzieć się można, iż stanisławowska gmina ma znakomite warunki komunikacyjne... koleją. A to za sprawą linii Pilawa-Tłuszcz. Autor zapomniał chyba, że linia ta, powstała jeszcze przed 1939 rokiem, to kolejowa obwodnica Warszawy na trasie Białystok-Lublin i to wyłącznie dla przewozów towarowych. I na koniec zagadka. Czy Wesoła to obecnie miasto, czy też dzielnica Warszawy? Nadtytuł to Warszawa-Wesoła z wyraźnym podaniem adresu urzędu dzielnicy. Jednak już w pierwszym zdaniu czytamy: (...) rzadko gdzie spotykamy miasto (...). Z dalszej treści wynika, że Wesoła to jednak dzielnica Warszawy, ale potem znowu (...) Wesoła to miasto świetne dla rekreacji i wypoczynku (...), po czym na zakończenie znowu pojawia się określenie (...) na terenie dzielnicy (...). Przykrych niespodzianek jest znaczniej więcej. Po co np. wójt Lisicki toczył (i toczy nadal) boje z gminną oświatą, skoro okazuje się, że cegłowska gmina to oświatowa pustynia? Na jej terenie działa jedynie podstawówka w Cegłowie. Zabrakło placówek przedszkolnych w Cegłowie i Piasecznie oraz szkoły w Podcierniu (wg informatora jest to nadal szkoła w Kuflewie) i Wiciejowie. Nie ma w ogóle cegłowskiego zespołu szkół. Autor (lub autorzy) zlikwidowali zresztą szereg innych placówek oświatowych i kulturalnych na terenie powiatu. Wiele problemów można mieć również ze znalezieniem innych usług. Np. poszukujący usług kserograficznych znajdą się w niemałym kłopocie. Nie znajdą ich pod literą K, a pod X (jako xero). Jednak największa niespodzianka czeka reklamodawców, którzy zamieścili swoje reklamy na stronach od 7 do 26. Powód - brak na tych stronach paginacji. Pojawia się ona dopiero od strony 27.
Nie będą kopał leżącego, ale poza estetycznie wykonaną okładką w kolorach powiatu, wnętrze teleinformatora na rok 2005 to na niewiele zdające się telefony i adresy w większości albo nieaktualne, albo z błędami. Jest to raczej wyciskacz kasy od reklamodawców, a nie praktyczna książka telefoniczna powiatu mińskiego. Zamiar połączenia ciekawych informacji o powiecie ze spisem telefonów okazał się kolejnym niewypałem.

Numer: 2005 21   Autor: (jac)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *