Konkurs fotograficzny TPMM

- Gdzie to miasto z tamtych lat? - może zapytać miński emigrant, który wrócił z dalekiego świata i z trudem rozpoznaje dawne ulice, domy i zakątki. Nowoczesność nie znosi starzyzny, ale przecież nie wszystko trzeba burzyć, by budować nowe

Ocalona pamięć

Konkurs fotograficzny TPMM / Ocalona pamięć

Mińskofile zrzeszeni w TPMM dbają o każdy rodzaj pamiątek z miasta i o mieście. Teraz wpadli na pomysł, by zgromadzić dokumentację fotograficzną całego powiatu mińskiego. Temu służył konkurs pod adekwatną nazwą - ocalić od zapomnienia. Regulamin dopuszczał do konkursu wszystkich mieszkańców powiatu powyżej 14 lat, którzy mogli fotografować architekturę i krajobrazy mińskiej ziemi dowolną techniką, byleby zdjęcia były autentyczne i samodzielne. Oprócz tych cech jury oceniło ich wartość artystyczną i oryginalność podejścia do tematu. Tuż przed świętami doszło do podsumowania konkursu i rozdania nagród z udziałem burmistrza Grzesiaka.
Okazało się, że na konkurs przysłano tylko 57 prac. To wręcz żenujące zainteresowanie przy tak powszechnym dostępie do aparatów fotograficznych. W większości prac trudno się też doszukać artyzmu czy nawet fotograficznej smykałki. Jury z udziałem znawców tematu - Tomasza Adamczaka i Mariusza Dzienio z TPMM oraz fotografików Dariusza Kowalczyka i Roberta Tadly - miało łatwe zadanie z wyborem najlepszych prac, które już na pierwszy rzut oka pachniały nagrodami.
Bezapelacyjną zwyciężczynią została Marlena Ostrowska z Mińska Mazowieckiego za szyld magla elektrycznego, który zapraszał do skorzystania z usług przy dawnej ul. Lenina, a dziś Kard. Wyszyńskiego.
Drugie miejsce przypadło Marcie Chodorek za fotografię domu z zamkniętymi okiennicami oraz Michałowi Rogali za dowcipne ujęcie drewniaka z anteną satelitarną przy ul. Daszyńskiego. Może za rok ktoś znajdzie satelitę na strzesze lub goncie lub - co rozśmieszy każdego - na sławojce. Ruiny nie śmieszą, bo pachną zaniedbaniem lub głupotą. Tak się stało z mińskim dworkiem Andriollego, tak się dzieje z okuniewskim pałacem Łubieńskich, który sfotografował Tomasz Żurawski z Sulejówka - zdobywca trzeciego miejsca.
Wyróżnieniami obdarowano Anetę Bakułę z Halinowa za dworek w Żakowie oraz Mateusza Ostrowskiego z mińskiego OHP za kapliczkę przy ulicy Kazikowskiego.
Zdjęcia laureatów jak i pozostałych konkursowiczów stały się własnością TPMM, które nagrodziło ich w zamian odtwarzaczami mp3, pamięciami USB i albumami wartymi w sumie 1500 złotych. Głównym sponsorem było starostwo, a za nim miński urząd miasta i firmy - Fotoreflex, Tadla Studio, Komputery z Impetem oraz witryna minskmaz.com.pl, na której można przejrzeć wszystkie konkursowe prace. Warto pomyśleć, by przyszłoroczny konkurs był lepszy jakościowo i ilościowo.

Numer: 2007 01   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *