Przez trzy kolejne dni (16-18 marca) trwały teatralne „Zmagania o Pałacową Maskę 2005”. Na scenie Miejskiego Domu Kultury wystąpiło 25 amatorskich zespołów teatralnych. W sobotę podczas Rodzinnych Spotkań Teatralnych burmistrz najlepszym wręczył nagrody

Ciężar maski

Tradycyjnie już marzec jest miesiącem teatru, nie tylko w Mińsku Mazowieckim (27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru). Mieliśmy już jedną ucztę – powarsztatowy spektakl teatru tańca i ruchu „Inspiracje”. Za nami także zmagania teatrów szkolnych, amatorskich. Wielbicieli sceny czeka jeszcze spektakl teatru integracyjnego Justyny Juszczak, który będzie można zobaczyć 16 kwietnia w MDK. W sobotę poznaliśmy najlepsze teatry dziecięce i młodzieżowe powiatu mińskiego.

Przedszkolaki
W środę na scenie MDK prezentowały się najmłodsze grupy teatralne - przedszkolaki. Kategorię tę ustanowiono na prośbę nauczycieli, którzy chcieli swoje pociechy pokazać szerszej widowni na prawdziwej scenie. Justyna Juszczak, Hanna Gorzałka i Iwona Pleskot oceniały aktorów z PM nr 1, 2, 5 i 6 oraz z Niepublicznego Domowego Przedszkola i każdy zespół został przez nie nagrodzony. Można było obejrzeć dwie wersje bajki o Czerwonym Kapturku, historię Królewny Śnieżki czy opowiastkę o leśnych duszkach i grzybach. Zwyciężyły jednak „Motylki” z Przedszkola Miejskiego nr 1, które wystawiły „Słoneczną bajkę”, według scenariusza Hanny Januszewskiej, wyreżyserowaną przez Edytę Chrzanowską. Widać było, że dzieciaki doskonale rozumieją, o czym mówią, dobrze się czują na scenie, a przy tym opowieść o królewnie, której się nudziło, toczyła się z użyciem prostych, symbolicznych elementów dekoracji i strojów. Drugie miejsce w tej kategorii przyznano zespołowi „Kurtynki” z PM-6, a trzecie „Abra-kadabrze” z PM-2.

Teatr dziecięcy
Kategoria szkół podstawowych była najliczniej reprezentowana, co niestety miało niewiele wspólnego z jakością występów. Justyna Juszczak, Anna Misiołek, Justyna Bojarska i Arkadiusz Żarek ocenili w czwartek trzynaście zespołów. Brak kreatywności, powtarzanie tych samych od lat gotowych scenariuszy, żaden praktycznie ruch sceniczny i najczęściej tandetna dekoracja – to najkrótsza recenzja czwartkowych prezentacji. Wedle jury tylko dwa zespoły zasłużyły na nagrody w tej kategorii. Pierwsze miejsce przyznano zespołowi „Marzenie” z Dąbrówki za etiudę teatralną „Grunt to dobre wychowanie” na podstawie wierszy J.Brzechwy, wyreżyserowaną przez opiekunkę grupy – Agnieszkę Skajską, która także przez moment zagrała na scenie ze swymi podopiecznymi. Drugie miejsce zajął zespół Hanny Gorzałki z SP-6 – zwycięzca ubiegłorocznej edycji, laureat pierwszego miejsca w przeglądzie wojewódzkim. Nie przyznano trzeciej lokaty, za to wyróżniono jeszcze grupę „Ęcie Pęcie” z MDK za oprawę muzyczną spektaklu i Szkolny Zespół Teatralny z Latowicza za szacunek dla żywego słowa.

Teatr młodzieżowy
Wyższy poziom reprezentowały zespoły młodzieżowe, niestety było ich bardzo niewiele, bo tylko sześć. Dlaczego nie pojawiły się świetne teatry z „Ekonoma” i „Budowlanki”? Ciekawe też dlaczego elitarne liceum z Pięknej od kilku już lat nie próbuje zainteresować swoich zdolnych uczniów sztuką teatru. Spośród pięciu gimnazjów i sześciu szkół średnich w Mińsku Mazowieckim swoich reprezentantów na scenie mieli tylko podopieczni dyrektora Wyszogrodzkiego, który zresztą kibicował swoim uczniom i w piątek, i w sobotę oraz uczniowie z „Mechanika”! Nawet biorąc pod uwagę szalejącą grypę, to i tak trudno to wytłumaczyć, tym bardziej, że prawie w każdej szkole istnieje koło teatralne. W tej kategorii jury w składzie: Magdalena Chabros, Justyna Juszczak, Arkadiusz Żarek i Justyna Bojarska przyznało dwa pierwsze miejsca dla „Kalinowego Teatru” z MDK za spektakl pt.: „Historia pewnej wiadomości” oraz dla teatru „Pod spodem” z GM-2 za przedstawienie „Cud”. Specjalne wyróżnienie otrzymała Wioletta Kielak z gimnazjum w Mrozach za rolę matki w przedstawieniu „Cztery odsłony z życia współczesnej nastolatki” oraz opiekunki teatru „Pod spodem”, który pokazał trzy spektakle – Anna Misiołek i Izabela Saganowska za całokształt pracy artystycznej i czystość formy przekazu. Magdalena Chabros z MCKiS w Warszawie przyznała również nagrodę aktorom z „Mechanika” (II miejsce). Ich spektakl „Samo życie” zostanie pokazany poza konkursem podczas mazowieckiego przeglądu, który w tym roku odbędzie się w Mińsku Mazowieckim 21 czerwca.

Nagrody
Zwycięskie zespoły wystąpiły w sobotę, a w nagrodę otrzymały Pałacowe Maski i dvd dla szkół. Poza tym dzieciaki z „Dąbrówki”, podopieczni E.Kalińskiej i gimnazjaliści z Budowlanej, a być może także przedszkolaki z „Jedynki” będą reprezentować nasz powiat podczas kolejnych eliminacji do Srebrnej Maski w Siedlcach. Jeśli im się uda, zobaczymy ich jeszcze raz na pałacowej scenie w czerwcu. Powodzenia.

Numer: 2005 13





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *