W Dębem Wielkim

Stowarzyszenie „Przyjazne Dębe” działające od 2005 roku na terenie gminy Dębe Wielkie konsekwentnie realizuje swoje zamierzenia dotyczące oferty edukacyjno-kulturalnej dla najmłodszych mieszkańców gminy

Przyjazny Kapturek

W Dębem Wielkim / Przyjazny Kapturek Aktualnie dobiega końca pierwszy, pilotażowy program zajęć o charakterze przedszkolnym skierowany do dzieci w wieku 3-6 lat. Zajęcia odbywają się 3 razy w tygodniu dla 4 grup dzieci w bloku po ok. 2 godziny, w skład którego wchodzi plastyka, rytmika i nauka języka angielskiego.
Udział dzieci w zajęciach jest całkowicie bezpłatny – prawie w całości koszty zajęć zostały pokryte z dotacji uzyskanej w ramach rządowego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Kwota uzyskanych środków pozwoliła na zorganizowanie zajęć od września do grudnia 2006.
W zajęciach uczestniczy łącznie około 70 dzieci. W okresie tych kilku miesięcy dzieci poczyniły bardzo duże postępy, nauczyły się współdziałania w grupie, wspólnej zabawy, nabrały śmiałości i większej pewności siebie. Niestety, zajęcia kończą się pod koniec grudnia, więc zarząd stowarzyszenia podjął działania mające na celu pozyskanie funduszy na kolejną edycję tego projektu.
Zajęcia cieszą się bardzo dobrą opinią wśród rodziców. Wszyscy podkreślają fakt, iż widzą duże pozytywne zmiany w zachowaniu dzieci, a ich pociechy z dużą ochotą uczęszczają na te spotkania. Wszakże w początkowym okresie trwania zajęć było jeszcze kilka wolnych miejsc, ale z biegiem czasu ich popularność rosła i informacja roznosiła się wśród mieszkańców gminy. Aktualnie na zajęcia zapisany jest faktycznie nadkomplet dzieci z uwagi na nieobecności części maluchów z powodu choroby.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 10 grudnia 2006 Stowarzyszenie „Przyjazne Dębe” we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Dębem zorganizowało przedstawienie teatralne dla dzieci zatytułowane „Babcia Czerwonego Kapturka”. Biblioteka sfinansowała spektakl i umożliwiła wykorzystanie sali OSP przy aprobacie dębskich strażaków. Każdy, kto pomyślał, iż będzie to kolejna nudna inscenizacja tej bardzo znanej bajki, był w wielkim błędzie. Przedstawienie w wykonaniu aktorów Estrady Pana Pomidora było niesamowitym przeżyciem dla wszystkich z ponad 50 przybyłych na teatrzyk dzieci oraz ich rodziców. Nikt z obecnych nie nudził się, ponieważ sama bajka została znacznie zmodyfikowana i w przewrotny sposób opowiedziała o przygodach Czerwonego Kapturka. Dialogi zabawnie nawiązywały do naszej rzeczywistości, a zgromadzona publiczność co kilka minut wybuchała salwami śmiechu przerywanymi kilka razy burzą oklasków. Potwierdza to po raz kolejny zgodność kierunków działań stowarzyszenia z faktycznymi oczekiwaniami społeczności lokalnej.

Numer: 2006 51   Autor: Janko FridayskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *