Stadion w Siennicy

Myśl o budowie gminnego stadionu sportowego, przy Szkole Podstawowej w Siennicy, powstała wśród decydentów w początkach lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Co by nie mówić, to władze PRL-u przykładały wagę do rozwoju sportu masowego, w ramach dzałalności Ludowych Zespołów Sportowych

Namaszczony

Stadion w Siennicy / Namaszczony

Pod potrzeby stadionu przeznaczono grunty skarbu państwa o powierzchni około 2 ha, które poprzednio służyły jako działki warzywne dla szkolnych nauczycieli. Z uwagi na dobrą glebę ogrodową, koncepcja taka miała szereg przeciwników. Jednak przeważyła koncepcja zwolenników budowy stadionu. Budowa trwała od roku 1975 do 1981 i zakończyła się odbiorem technicznym. A żeby podwyższyć i wyrównać płytę pod przyszłe boisko, nawieziono olbrzymie ilości ziemi, którą trzeba byłoby przeliczać na tysiące metrów sześciennych. Jednak już w 1982 roku przystąpiono do modernizacji obiektu. Wykonano między innymi boisko do gry w piłkę nożną, bieżnię o długości 400 m, rozbieg do rzutów oszczepem, dyskiem itp. Oraz piaskownicę do skoków w dal.
W bieżącym roku przypadła 480. rocznica nadania praw miejskich Siennicy. Prawa te utraciła Siennica ukazem cara po Powstaniu Styczniowym. Ówczesny proboszcz parafii Kazimierz Sokołowski wraz z wójtem Grzegorzem Zielińskim i dyrektorem Zespołu Szkół im. H. i K. Gnoińskich Stanisławem Czajką czynili usilne starania, zarówno u władz administracyjnych, jak i kościelnych, ażeby dożynki diecezjalno-powiatowo-gminne odbyły się w Siennicy. Sprawa zyskała akceptację. Jako miejsce uroczystości dożynkowych wybrano oczywiście stadion sportowy. Trzeba było w szybkim tempie przystąpić do modernizacji stadionu. W wyniku przetargu publicznego wykonawcą robót została firma „Speed Sport” Andrzeja Rostkowskiego z Warszawy. W zakres robót weszło: dostarczenie i zmodernizowanie 618 siedzisk z tworzyw sztucznych na trybunach stadionu, wykonanie 100 m.b. bieżni o szerokości 7 m z mączki ceglanej oraz budowa kortu tenisowego. Wykonawca został zobligowany terminem do 18 sierpnia 2006 roku. W zasadzie termin został dotrzymany z wyjątkiem wykonania nawierzchni syntetycznej na korcie. Opóźnienie nastąpiło w dostawie elementu z USA. Wartość inwestycji wynosi 155 tysięcy brutto, z czego 100 tysięcy została pokryta z dotacji z Urzędu Marszałkowskiego z „Samorządowego Programu Rozwoju Mazowsza”.
Stadion ten w dniu dożynek 27 sierpnia 2006 roku gościł szereg dostojnych osobistości, jak: ks. abp. Leszka Sławoja-Głódzia - ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej, Andrzeja Leppera - wicepremiera i ministra rolnictwa, Annę Kalatę - ministra pracy i polityki społecznej, a także posłów i starostów. Wówczas przez siennicki stadion przewinęło się około 10 tysięcy ludzi.
Na co dzień stadion służy potrzebom sportu szkolnego i pozaszkolnego. Tutaj trenują zawodnicy Parafialnego Klubu Sportowego „Life” oraz grającego w A-klasie Gminnego Klubu Sportowego „Fenix”. Jest także miejscem masowych imprez gminnych i pozagminnych, jak np. zawodów strażackich. Wartość inwentarzowa obiektu, tj. gruntu i urządzeń wynosi ponad 300 tysięcy złotych.

Numer: 2006 48   Autor: (fz)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *