W mińskiej Omedze

- Po agroturystyce i zielarstwie kolejne szkolenia mińskiej „Omegi” skierowane dla rolników. Nie tylko, także członkowie ich rodzin oraz osoby pracujące w rolnictwie z terenu wschodniej części województwa mazowieckiego mają obecnie niezwykłą szansę zdobycia nowych, atrakcyjnych zawodów – informuje Marian Makowski z Makbudu-Omegi w Mińsku, firmy z dużym doświadczeniem w dziedzinie organizacji kursów dla dorosłych

Po nowe zawody

Aktualnie, trwają szkolenia florystyczne, zielarstwa, jubilerskie, komputerowe, języka angielskiego. Zdecydowana większość kursów jest dofinansowana przez Unię Europejską i budżet państwa, a tym samym całkowicie bezpłatna dla beneficjentów (uczestników).
Powszechnie wiadomo, że mieszkańcy mazowieckich wsi powiatu mińskiego, węgrowskiego, sokołowskiego, siedleckiego i łosickiego muszą uzyskiwać nowe zawody pozarolnicze, by móc się utrzymać na terenach o niekorzystnej strukturze agrarnej i społecznej. Jeśli już pracują, są zmuszeni do nabycia niezbędnych kwalifikacji. Naprzeciw tym potrzebom wyszła „Omega”, tworząc dwa nowe projekty skierowane do tej właśnie grupy beneficjentów, zaczynające się od stycznia 2007 roku.
Projekt Nowy zawód – lepsze jutro. Szkolenia szansą dla rolników i członków ich rodzin stwarza możliwości uzyskania zawodu krawca, kucharza żywienia zbiorowego, stolarza meblowego, brukarza lub posadzkarza ze specjalnością glazurnik. 100 beneficjentów będzie zdobywać pełne kwalifikacje zawodowe w ciągu 150-200 godzin lekcyjnych szkolenia, zależnie od kierunku.
Drugi projekt, noszący tytuł: Rozpocznij jeszcze raz – czyli zdobądź nowe kwalifikacje poszukiwane na rynku pracy stwarza 80 osobom możliwość uzyskania zawodu spawacza elektrycznego lub gazowego w ciągu 267 godzin zajęć oraz zawodu tynkarza elewacji i ociepleń metodą lekko mokrą w ciągu 167 godzin.
Oprócz zajęć praktycznych i teoretycznych związanych z przyszłą pracą proponuje się doradztwo zawodowe, szkolenie z psychologiem, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, a także do wyboru lektoraty języka obcego lub technologia informatyczna.
Uczestnicy otrzymają bezpłatne materiały szkoleniowe, wyżywienie, zakwaterowanie oraz zwrot kosztów za dojazdy na miejsce zajęć.
Od potencjalnych uczestników oczekuje się pełnego wykształcenia podstawowego lub gimnazjalnego, ukończonych 18 lat, pozytywnego wyniku badań lekarskich (które także są zaplanowane przez organizatora), złożenia zaświadczenia wydanego prze właściwy Urząd Gminy wskazujący związek kursanta z rolnictwem.
Ze szkolenia nie mogą skorzystać emeryci, renciści, studenci studiów dziennych ani bezrobotni (zarejestrowani w PUP). Zajęcia na kursach prowadzone są przez profesjonalną kadrę wykładowców, co w połączeniu z bardzo dobrą organizacją gwarantuje wysoką jakość kształcenia. Kurs kończy się egzaminem przed Państwową Komisją Egzaminacyjną i nadaniem pełnych uprawnień zawodowych, co stanowi szansę zdobycia poszukiwanego zawodu nawet przy tak trudnym rynku pracy jak obecnie.
- Osobom chętnym, związanym z rolnictwem oraz pracodawcom, u których pracują osoby bez stosownych kwalifikacji, przypominam, że kursanci nie ponoszą żadnych obciążeń finansowych. Daje to możliwość rozwoju osobom, których nie byłoby stać na uczestnictwo w kosztownych formach szkoleń zawodowych – zachęca Urszula Wiśniewska, koordynatorka projektów Omegi.
Nabór już się zaczął, a więc warto skorzystać, tym bardziej, że wszyscy uczestnicy licznych kursów organizowanych przez „Omegę” chwalą atmosferę, organizację, dostosowanie terminów do możliwości i czasu kursantów. Wszyscy są zadowoleni.

Numer: 2006 47   Autor: (jzp)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *