W Kałuszynie

Zmarł Franciszek Rek – człowiek skromny i patriota, dla którego – jak mówią kałuszynianie – praca dla ojczyzny była obowiązkiem i prawem. 21 października prawie cały Kałuszyn odprowadził wieloletniego nauczyciela na miejsce wiecznego spoczynku, na miejscowy cmentarz. Na ziemi, której Rek tak wiernie służył, będąc w pełni sił

Epitafium dla Reka

W Kałuszynie / Epitafium dla Reka

Franciszek Rek urodził się 30 września 1906 roku w Wojciechówce, w powiecie mińskim. Ukończył Seminarium Nauczycielskie w Siennicy. Przepracował w zawodzie nauczycielskim 47 lat, z tego 39 lat w pełnym wymiarze godzin i 8 lat będąc już na emeryturze w niepełnym wymiarze godzin. 20 lat pełnił funkcję zastępcy kierownika szkoły w Kałuszynie. Praca nauczycielska pana Franciszka nie była łatwa. Wypadła w okresie wojny i po wojnie, w okresie tworzenia się naszego szkolnictwa. Nie oszczędzał się.
W czasie wojny pracował w tajnym nauczaniu, a po wojnie włączył się do likwidacji analfabetyzmu w naszym rejonie, prowadząc wieczorowe kursy dla dorosłych. Aktywnie pomagał jako zastępca kierownika szkoły przy budowie nowej szkoły w Kałuszynie, bo stara tzw. murowanka była ciasna i nauka odbywała się na dwie zmiany w trzech budynkach. Pełniąc funkcję kierowniczą troszczył się nie tylko o poziom nauczania dzieci i młodzieży, ale służył radą, pomocą i instruktażem młodym nauczycielom.
Mimo wielu obowiązków związanych z pracą zawodową znajdował też czas na pracę związkową i społeczną. Wiele lat pełnił funkcję prezesa ogniska ZNP w gminie Kałuszyn, był wieloletnim przewodniczącym konferencji rejonowych Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz przewodniczącym sekcji pedagogicznej w ognisku ZNP.
Aktywnie działał w Miejskiej Radzie Narodowej w Kałuszynie, będąc przez 15 lat członkiem komisji finansowo-budżetowej. Społecznie pracował w Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Kałuszynie, pełniąc funkcję przewodniczącego komitetu członkowskiego.
Jego zaangażowanie w pracy zawodowej, społecznej i związkowej było doceniane przez ówczesne władze, mimo że nie należał do żadnej partii.
Był wielokrotnie odznaczany, nagradzany, wyróżniany. Najwyższe odznaczenia to medal za tajne nauczanie, Złota Odznaka ZNP i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
– Świętej Pamięci Franciszek Rek to wzór nauczyciela, wzór człowieka prawego, sumiennego, skromnego, pracowitego, serdecznego i koleżeńskiego. Całe swe życie żył prawdą i pracą oraz poświęceniem służbie, szkole, dzieciom i rodzinie. Panie Franciszku, starszy kolego, żegnaj na zawsze. Spoczywaj w pokoju – mówiła w ostatnim pożegnaniu była dyrektorka SP w Kałuszynie, Anna Wierzbicka, składając wyrazy serdecznego współczucia rodzinie zmarłego, a szczególnie córce i synom.

Numer: 2006 46   Autor: (jzp)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *