Z faktu, że Halinów należy do jednego z najbardziej niebezpiecznych pod względem bezpieczeństwa rejonów powiatu mińskiego zdają sobie sprawę zarówno władze policyjne, jak i samorządowe. W celu zaradzenia takiemu stanowi rzeczy burmistrz Halinowa, Jolanta Domasiewicz zapowiedziała już wcześniej, że odbędzie się debata na temat poprawy bezpieczeństwa w gminie

Przestępcza fala

By mieć o czym dyskutować, rozpowszechniono wcześniej ankietę, z której wynika, że 75 % zagrożenia bezpieczeństwa gminy lokuje się w Halinowie i Okuniewie. Zdaniem respondentów najniebezpieczniejsze miejsca w gminie to stacja PKP w Halinowie, rynek i stary park w Okuniewie, stacja PKP w Cisiu, okolice sklepów sprzedających alkohol i Domu Kultury w Halinowie. Młodzież szkolna uważa, że pijani mężczyźni, agresywni koledzy i nadmierna szybkość samochodów to główne powody braku bezpieczeństwa. Według ankietowanych główne zagrożenia na terenie Halinowa to napady, pobicia, bójki, kradzieże, dewastacja mienia (przystanek PKP). Sugerowane środki zaradcze to uniemożliwienie przebywania obcych w szkole, przeciwdziałanie agresji starszych uczniów wobec młodszych i przeciwdziałanie narkomanii.
Z analizy zagrożeń porządku publicznego na terenie KP w Halinowie, przedstawionej przez komendanta Artura Żero, widać zatrważający wzrost przestępczości w Halinowie o około 180 %! Liczba przestępstw stwierdzonych w roku 2003 wynosiła 239, a w 2004 – 427, z czego 111 przypadło na miasto Halinów, 75 – Okuniew i 59 – Chobot. Wykrywalność ogólna przestępstw wynosi tylko 48 %. Główne kierunki działania komisariatu to działania prewencyjne – przeprowadzono 2.873 interwencje. KP zgłosił do Urzędu Miasta takie propozycje, jak organizowanie bezpieczeństwa dzieci, ujawnianie przestępstw, monitorowanie miejsc najbardziej zagrożonych itp. Komendant powiatowy policji, Dariusz Pergoł oświadczył, że pomimo powstania 1 stycznia 2005 roku komisariatu w Sulejówku, personel w Halinowie liczy 29 funkcjonariuszy. Główne działania komisariatu będą kierowane tam, gdzie wskazali mieszkańcy. Jeżeli chodzi o przestępstwa nieletnich, to w komendzie powiatowej jest odpowiednia sekcja 10 osób, a po 1 etacie w komisariatach. Szef Zespołu Reagowania Kryzysowego starostwa – Tomasz Górny stwierdził, że na terenie powiatu mińskiego nie występują czynniki sprzyjające klęskom żywiołowym. Ewentualne zagrożenia mogą powstać na skutek niebezpiecznych wycieków na trasie A-2 lub trasach kolejowych.
W trakcie dyskusji komendant Pergoł zapowiedział kontrolowanie przepełnionych autobusów na trasie A-2 i nasilenie kontroli szybkości. Sołtys Okuniewa, M. Wyganowska poinformowała komendanta o przypadku pobicia mieszkańca Okuniewa przez policjantów. Komendant zapowiedział sprawdzenie zdarzenia, ale przypomniał, że w Okuniewie były przypadki odwrotne.

Numer: 2005 12





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *