Ostatki w Dębem

Gdyby nie podsumowanie całej kadencji w punkcie sprawozdanie wójta z działalności międzysesyjnej, mogłoby się wydawać, że praca w radzie gminy Dębe Wielkie wre i wcale się nie kończy

Robocze pożegnanie

Ostatki w Dębem / Robocze pożegnanie

Wodnicka w swojej przemowie podkreśliła, że zostawia gminę rozpędzoną inwestycyjnie – wydatki na inwestycje za jej kadencji wzrosły ponad dziesięciokrotnie. Zadłużenie choć kwotowo jest wyższe, to jednak w odniesieniu do dochodów spadło. Większość inwestycji według władz gminy to inwestycje proekologiczne.
Niestety, część problemów pozostała. Okazało się podczas uchwalania zmian w budżecie gminy, które pozwolą na dokończenie kolejnego etapu budowy wodociągowej, iż wciąż niezałatwiony jest problem budowy przepustu pod drogą w Halinowie. Grozi to lokalnymi podtopieniami. Radni przypomnieli, że kiedy znajdą się w budżecie Dębego Wielkiego jakiekolwiek wolne środki, zarezerwują je właśnie na ten cel. Okazało się, że w zasadzie nie ma na co zostawiać pieniędzy, bo z formalnego punktu widzenia (droga znajduje się na terenie innej gminy) nie można przeprowadzić tej inwestycji, a konsultacje z władzami Halinowa i Spółką Wodną przeciągają się. Zmiany w budżecie przegłosowano, przy czym rada zobowiązała wójta, by jeszcze do końca tego roku sprawę przepustu załatwił wszystkimi dostępnymi metodami i środkami.
Dalej poszło jak z płatka. Rada przyjęła koncepcję sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Wątpliwości budziły tu tylko już nieaktualne plany sieci kanalizacyjnej. Do podniesienia ręki za przekonały radnych argumenty, że uchwalane koncepcje to nie sztywne plany, można je w każdej chwili zmienić, a uchwała jest potrzebna, by występować o dotacje na realizację tych inwestycji.
Radni zdołali też uchwalić regulamin dotyczący wynagradzania nauczycieli w gminie Dębe. Dzięki temu w styczniu nauczycielskie pensje osiągną wymaganą średnią. Łatwiej będą mogli uzyskać stypendium socjalne uczniowie dębskich szkół. Decyzją podjętą na ostatniej w tej kadencji sesji RG zostało zmienione kryterium dochodowe w rodzinach (z dotychczasowych wymaganych do tej pory maksimum 316 zł na osobę w rodzinie do 351 zł) ubiegających się o taką pomoc. Ta uchwała została podjęta jednogłośnie.

Numer: 2006 45   Autor: Paweł Drzewiński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *