W Halinowie

Podstołeczność gminy Halinów jest motorem jej rozwoju. Przybywa mieszkańców i zachodzi konieczność intensywnej budowy infrastruktury technicznej. Wybudowana w roku 1995 oczyszczalnia ścieków w Długiej Kościelnej, po około dziesięciu latach pracy zdekapitalizowała się

Ściekowa sterylność

W Halinowie / Ściekowa sterylność

W końcowej fazie praca starej oczyszczalni niezgodna była z pozwoleniem wodno-prawnym. Zrzucane ścieki z oczyszczalni do rzeki Długiej nie odpowiadały standardom wymaganym przepisami, a do tego dochodziły przykre zapachy. Gmina stanęła w obliczu konieczności natychmiastowej decyzji o zmodernizowaniu oczyszczalni. Projekt opracowała firma „EKO-SAN” z Lublina. Zwiększono przepustowość oczyszczalni z 600 m3 ścieków na dobę do 1200 m3 na dobę i dano nowoczesne rozwiązania. Budowę rozłożono na trzy etapy na lata 2004 do 2006. Wykonawcą robót została spółka „Fama-bud”. Roboty były wykonywane przy zapewnieniu pracy starej oczyszczalni. Dopiero w końcowej fazie wykonawstwa przestawiono oczyszczalnię ścieków na nową technologię.
27 października 2006 roku, na zakończenie IV kadencji samorządu gminnego, burmistrz miasta Jolanta Domasiewicz zorganizowała dzień otwarty w zmodernizowanej oczyszczalni ścieków, który w rzeczywistości był uroczystością otwarcia zmodernizowanego obiektu. Wśród wielu zaproszonych gości był starosta miński Antoni J. Tarczyński, przedstawiciele okolicznych gmin, projektanci i wykonawcy, młodzież szkolna i dziennikarze. Wszystkich powitała burmistrz Domasiewicz. Miejscowy ksiądz proboszcz Jan Ruciński dokonał ceremonii pobłogosławienia i poświęcenia obiektu. Kierownik oczyszczalni Wiesław Kloch oprowadził gości po terenie, prezentując poszczególne komory oczyszczania i wyjaśnił zastosowane etapy technologiczne. Oczyszczalnia jest w pełni zautomatyzowana i opomiarowana przez komputery. Poszczególne komory cyklu technologicznego minimalizują wydostawanie się przykrych zapachów.
Oczyszczalnia posiada rezerwy, to znaczy może przyjąć więcej ścieków, niż jest to na obecnym etapie. Jednak zapasy te dość szybko się wyczerpują. Cały obiekt wygląda dobrze, a wszędzie panuje porządek. Jak powiedział wiceburmistrz Marek Chibowski, główny opiekun przebudowy, inwestycja kosztowała gminę około 5,5 mln złotych, z czego około 3,8 mln zł stanowią pożyczki z WFOŚ umarzalne w 40%. Oczyszczalnia ta przyjmuje ścieki komunalne dopływowe i przywożone beczkowozami. Przyjmuje także ścieki przemysłowe z zakładu „Colgate” w Hipolitowie po podczyszczeniu w oczyszczalni przyzakładowej. Monitoring rzeki Długiej na obszarze jej przepływu przez gminę Halinów, w świetle oddziaływania oczyszczalni w Długiej Kościelnej na jej wody, wykonał trzykrotnie Piotr Olczak ze stacji Higienizacji Rolnictwa w Warszawie. Jak oznajmił uczestnikom otwarcia oczyszczalni – stwierdził 10-krotnie mniej „koli” na wylocie wód z gminy niż na wlocie do gminy. Oznacza to, że woda za oczyszczalnią jest czystsza niż przed oczyszczalnią. Na taki stan na pewno wpływ mają dzikie zasilenia rzeki ściekami i zrzuty nieczystości wprost do rzeki. Daje to przeświadczenie, że zastosowana technologia w oczyszczalni, daje czystsze odpływy niż to, co płynie rzeką.
Przy okazji otwarcia oczyszczalni, zostały wręczone nagrody finalistom konkursu wiedzy przyrodniczej „Moje środowisko”. Głównymi kreatorami tej części uroczystości była dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej Janina Podstawka i Marek Kwiatkowski z Urzędu Miasta. W konkursie szkół podstawowych zwyciężył Michał Jerzak z SP Cisie, a wśród gimnazjalistów pierwszy był Mateusz Gut. Nagrodami dla zwycięzców były fotograficzne aparaty cyfrowe.
Na zakończenie wszyscy zostali poczęstowani posiłkiem i napojami. Przygrywał i śpiewał zespół „Horyzont”. Kilku obecnych na spotkaniu radnych gminnych zakończyło w ten sposób swoją IV kadencję.

Numer: 2006 45   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *