Książki w wirtualu

Biblioteka publiczna w Mrozach ma jako pierwsza w powiecie internetowy katalog zbiorów dostępny pod adresem: www.biblioteka.mrozy.pl/katalog/. W odróżnieniu od innych bibliotek, które udostępniają tego typu dane tylko w godzinach pracy – mroziański dostępny jest całą dobę, a jego twórcą okazał się Leszek Siporski, znany z naszych łamów autor serwisu minskmaz.com.pl

Mrozy całą dobę

Książki w wirtualu / Mrozy całą dobę

Z Leszkiem Siporskim poznaliśmy się przed występem „Ich troje”, kiedy to poprosiłam go o zamieszczenie na jego stronie informacji o koncercie. Oczywiście przez internet. Potem mailem wymienialiśmy poglądy na temat, a ja podsyłałam mu informacje o miejscowościach naszego powiatu i ciekawostki z Izby Regionalnej. Czasem pytałam o różne fachowe sprawy dotyczące witryny biblioteki, jaką robiłam. Napisałam też Leszkowi o tym, że widzę potrzebę utworzenia katalogu internetowego, ale nie umiem. Wtedy on przyjechał do biblioteki, obejrzał nasz księgozbiór w komputerze, istniejące katalogi on-line bibliotek publicznych (MAKwww) i powiedział, że spróbuje stworzyć coś bardziej dostępnego dla wszystkich czytelników – wspomina Danuta Grzegorczyk, dyrektorka GBP w Mrozach. I stworzył. Na razie internetowy katalog książek (IKK) dla dorosłych (17256 tytułów), wkrótce dołoży księgozbiór biblioteki dla dzieci i filii w Jeruzalu, która nie ma jeszcze dostępu do internetu, ale będzie można sprawdzić, jakie są tam książki.
Projekt powstał z inicjatywy Danuty Grzegorczyk i pod jej kierunkiem był rozwijany. Autorem aplikacji oraz oprogramowania do synchronizacji jest Leszek Siporski, który twierdzi, że uwagi i zaangażowanie pani Danuty pozwoliły wyeliminować sporo usterek, a także zaprojektować funkcjonalność w taki sposób, aby szukanie i przeglądanie było jak najbardziej efektowne. Kod aplikacji jest w 100% autorski.
– Prace nad stworzeniem katalogu trwały dość długo, bo problemem był eksport z programu bibliotecznego, który funkcjonuje w środowisku DOS. Dzięki jednak długoletniej solidnej pracy kadry biblioteki, w bazie panował porządek i umowne standardy, które ostatecznie umożliwiły eksport danych do aplikacji internetowej. Sam eksport (synchronizację danych internetowych z danymi bibliotecznymi) pracownicy biblioteki wykonują teraz samodzielnie i w dowolnej porze. A całe przedsięwzięcie wykonałem nieodpłatnie – powiedział nam autor katalogu, przedstawiając jego nowatorskie możliwości. Po pierwsze, katalog może zawierać dowolną liczbę zdjęć okładek. To, czy do danej książki jest dołączona grafika, symbolizowane jest ikonką aparatu fotograficznego. Wyszukiwanie jest bardziej intuicyjne i proste – w innych rozwiązaniach, żeby coś znaleźć, trzeba przebrnąć przez formularze, które dla czytelników są skomplikowane. Tutaj wyszukujemy na podstawie czterech podstawowych kryteriów, tj. autor, tytuł, seria oraz słowa kluczowe.
Katalog umożliwia rezerwację, istnieje możliwość zapisania się na powiadomienie o zwrocie książki, działa wyszukiwarka, a także podstrona „polecamy”, na której oprócz standardowych informacji pojawiają się dodatkowe opisy najciekawszych książek.
Wśród polecanych tytułów zauważyliśmy nasze wydawnictwa – zbiór opowiadań „Srebrne źródła” i poezje z tomu „Rozstaje”.

Numer: 2006 43   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *