Gaudemaus w WSFiZ i AP

Tradycyjnie w minionym, pierwszym tygodniu października na polskich uczelniach brzmiało akademickie Gaudeamus igitur – Radujmy się więc. W Siedlcach – dwukrotnie: w poniedziałek 2 października 8. rok akademicki otwierał J.M. Rektor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania prof. Mariusz Bednarek, we wtorek, 3 października, 38. rok akademicki uroczyście inaugurował J.M. Rektor Akademii Podlaskiej prof. Edward Pawłowski

Radujcie się, żacy

Gaudemaus w WSFiZ i AP / Radujcie się, żacy

Władze i Senat uczelni oraz rektorzy zaprzyjaźnionych szkół wyższych analizowali dotychczasowe dokonania i zmiany oraz rysowali perspektywy i plany. Rektor WSFiZ podkreślił, że szkoła coraz bardziej włącza się w życie miasta i powiatu, stąd utworzona przed niespełna rokiem nowa forma działalności – Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości, czerwcowa konferencja nt. przedsiębiorczości w subregionie siedleckim i otwarty w roku 2006/2007 nowy kierunek – zdrowie publiczne, a w przyszłości – poszerzenie struktur uczelni o Wydział Nauk Technicznych z kierunkami informatyka i budownictwo oraz urozmaicenie oferty kierunku ekonomia o dwie nowe specjalności. W ramach rozszerzenia współpracy z uczelniami w Polsce oraz Kazachstanie, Kanadzie, Białorusi i Meksyku WSFiZ na zasadzie wymiany przyjęła troje studentów meksykańskich. W przyszłym roku szkoły partnerskie planują wspólnie prowadzić studia MBA – Master of Business Administration.
Ceremonia inauguracji to wyróżnienie wybitnych osiągnięć absolwentów i wyjątkowego zaangażowania pracowników, ale przede wszystkim uroczyste ślubowanie i przyjęcie kandydatów w poczet studentów pierwszego roku, których przedstawiciel parlamentu studenckiego Robert Lotek zachęcił do nauki i kształtowania osobowości poprzez współpracę z organizacjami uczelnianymi.
Interesujący wykład inauguracyjny „Międzynarodowe aspekty zdrowia publicznego” wygłosił światowej sławy prof. Andrzej Wojtczak.
Wielotysięczna rzesza studentów i pracowników Akademii Podlaskiej uroczystość inauguracji przeżywała w podobnej atmosferze bilansu dokonań i zamierzeń. Pierwszym sukcesem jest miejsce ceremonii – właśnie zmodernizowana hala sportowa, kolejnym – trwająca rewitalizacja Pałacu Ogińskich, a zbliżającym się – budowa Wydziału Humanistycznego. Nie mniejsze znaczenie mają osiągnięcia naukowe pracowników, z których 2 uzyskało tytuł profesora, 3 – doktora habilitowanego i 27 – doktora, zdobycie dwóch kolejnych uprawnień do nadawania tytułu naukowego doktora, uzyskanie przez historię i neofilologię certyfikatu Państwowej Komisji Akredytacyjnej poświadczającego wykształcenie wyższe i respektowanego w Europie, organizacja 17 konferencji naukowych, w tym 7 międzynarodowych. Najpoważniejszym wyzwaniem, jest przekształcenie Akademii Podlaskiej w Uniwersytet Podlaski: – Zmierzamy w tym kierunku wytrwale i z determinacją – mówił prof. Edward Pawłowski.
W imieniu 2,8 tys. studentów pierwszego roku, immatrykulowani zostali przedstawiciele każdego z kierunków. – Zachęcam do zanurzenia się w szeroki nurt życia akademickiego, rozwijania swoich zainteresowań i aktywności. Studiowania radosnego i twórczego – uśmiechał się prorektor ds. wychowania i dydaktyki, dr Ryszard Droba.
Zanim uroczyście odśpiewano Gaude Mater, Poloniae, najwybitniejsi spośród ubiegłorocznych absolwentów otrzymali wyróżnienia.
Pod kierunkiem blisko 700 nauczycieli akademickich na trzynastu kierunkach czterowydziałowej uczelni, naukę w roku 2006/2007 rozpoczęło 12 tys. studentów, w tym 65 cudzoziemców i 265 osób niepełnosprawnych. Wszyscy będą mogli rozwijać swoje zdolności i zainteresowania w kilkunastu sekcjach Uczelnianego Ośrodka Kultury, Akademickiego Klubu Jeździeckiego i Akademickiego Związku Sportowego oraz projektach wolontariackich.

Numer: 2006 42   Autor: Joanna Dybowska





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *