Sztafety przełajowe w Mińsku

W piątek 6 października wokół stadionu Mazovii rozegrane zostały zawody w biegach sztafet szkolnych z powiatu mińskiego. Działaczy SZS cieszy w nich udział młodzieży z Sulejówka i Halinowa, ale martwi absencja reprezentacji Mrozów. Same wyniki nie oddają tego, jak zacięta była rywalizacja

Dwa dublety

Sztafety przełajowe w Mińsku / Dwa dublety

Podstawowym dystansem było 800 m dla wszystkich kategorii wiekowych i tylko chłopcy ze szkół ponadpodstawowych mieli do pokonania 1000 m (faktycznie ok. 1 300 m). Najwięcej serca i uporu wykazali najmłodsi, czyli uczniowie podstawówek. W pierwszym biegu zwyciężyła drużyna z mińskiego Kopernika przed dziewczynkami ze Stanisławowa i to one pojadą na zawody regionalne, jako reprezentacja powiatu. Dalsze miejsca zajęły kolejno: SP Dębe Wielkie, mińskie SP-6 i SP-2, dalej SP z Sulejówka, mińska SP-5, a siennicka drużyna nie ukończyła biegu.
W tej kategorii najszybsi byli chłopcy ze Stanisławowa, którzy na finiszu wyprzedzili mińską Piątkę. Oba zespoły awansowały do zawodów regionalnych. Za nimi uplasowali się reprezentanci SP-2, SP Dębe Wielkie, SP-6, SP z Sulejówka, SP z Siennicy, SP-1 i SP Żaków.
Spośród gimnazjalistek najszybszą była sztafeta z Wielgolasu przed papieskim GM-2 - obie drużyny pojadą do Siedlec. Na trzeciej, medalowej pozycji przybiegły dziewczęta z GM-3, a za nimi z Dębego Wielkiego Wielkiego, Stanisławowa, GM-1, Macierzanki i Halinowa.
Sukces dziewcząt powtórzyli gimnazjaliści z Wielgolasu. Na ostatnim okrążeniu wyprzedzili świetnie przygotowanych chłopców z GM-2. Tym dwom zespołom słusznie przypadł zaszczyt reprezentowania powiatu w regionie.
I znowu trzecie miejsce przypadło GM-3, a potem na metę wpadali chłopcy z Żakowa, GM-1, Dębego Wielkiego Wielkiego, Macierzanki, Kałuszyna, Stanisławowa i Halinowa.
Rzadko w której szkole można znaleźć 10 dziewcząt do biegu sztafetowego. Stąd na starcie stanęły dwie mińskie drużyny - z ZS-1 i ambitnej Macierzanki. Mimo iż awans do regionu miały zapewniony z góry, pobiegły na pełnych obrotach. Wygrały dziewczęta z ZS-1, a ich liderka Ilona Mączyńska pokazała, że w przełajach nie jest gorsza niż na bieżni.
Również chłopcy z Budowlanki, których ambitnie gonili reprezentanci Macierzanki, by zakwalifikować się do zawodów regionalnych, byli bezkonkurencyjni. Za nimi linię mety kolejno osiągnęli zawodnicy z Chemika i Mechanika.
Wyjazd ośmiu szkolnych ekip reprezentujących powiat miński na zawodach regionalnych w Siedlcach nastąpi 17 października o godz. 9.00 spod siedziby SP-1 przy ul. Kopernika w Mińsku. Zawody wykazały, że lekkoatletyka w podstawówkach i gimnazjach jest prowadzona masowo, ale szczebel licealny wymaga wielkiej pracy, a przede wszystkim więcej treningu. Zmiana takiego stanu rzeczy jest w kompetencji władz oświatowych i samorządowych. Czy z nich skorzystają?

Numer: 2006 42   Autor: Józef Lipiński