W Mińsku

Przedstawiciele władz, duchowni, harcerze, mieszkańcy Mińska, także młodzież uczcili w środę 27 września 66. rocznicę powstania sił zbrojnych polskiego państwa podziemnego

Szara pamięć

W Mińsku / Szara pamięć

Przygotowania do uroczystości rocznicowych powstania sił zbrojnych polskiego państwa podziemnego i Szarych Szeregów rozpoczęły się już na początku ubiegłego tygodnia.
Przeprowadzono konserwację pomnika Szarych Szeregów w parku przy pałacu Dernałowiczów. Między innymi odtworzono jedną z tablic skradzioną przez nieznanych sprawców. Właściwe uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele pw. NNMP, skąd uczestnicy przemaszerowali do pobliskiego pomnika. Byli wśród nich: burmistrz Mińska Mazowieckiego Zbigniew Grzesiak, poseł Czesław Mroczek, przedstawiciele Światowego Związku Armii Krajowej, ZHP, ZNP. Wcześniej harcerze rozdali obecnym krótki rys historyczny armii podziemnej w okupowanej Polsce, bo jak piszą jego autorzy „ci, którzy odchodzą na drugi brzeg, zostawiają nam testament zobowiązujący do przedstawienia i popularyzowania działań AK…”.
Do zachowania w pamięci i oddania hołdu tym, którzy walczyli o naszą niepodległość, nawoływał też w krótkim przemówieniu poseł Mroczek. Jego słowom stało się zadość – komendant Andrzej Soćko wspominał żołnierzy AK oraz harcerzy z Szarych Szeregów w apelu poległych.
Swój wkład w uroczystość mieli też najmłodsi uczestnicy, którzy ją uświetnili wykonaniem pieśni powstałych w czasach II wojny światowej, m.in. Szarych Szeregów „Hej chłopcy, bagnet na broń”.
Ci, którzy chcieli pogłębić swoją wiedzę o tym smutnym, ale i pełnym dumy okresie w historii naszego narodu, udali się na spotkanie z weteranami AK i Szarych Szeregów w MDK.

Numer: 2006 41   Autor: (pd)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *