Michalinum 2006

Piąty jubileuszowy konkurs recytatorski im. Michaliny Chełmońskiej--Szczepankowskiej (już utarł się skrót MC-S) przygotowano pieczołowicie, z rozmachem i – jak dotychczas – pod czujnym okiem wnuka poetki, Piotra, który najpierw wydał jej wiersze, przeforsował nazwanie ulicy jej imieniem, a teraz dba o poziom recytatorskiej rywalizacji

Na strunach tęsknoty

Michalinum 2006 / Na strunach tęsknoty

Najpierw były eliminacje szkolne, by wyłonić finalistów godnych występu w pałacu Dernałowiczów. Recytatorzy z mińskich szkół spotkali się w eliminacjach miejskich w środę, dwa dni przed powiatowym finałem, do którego jury zakwalifikowało po dwie osoby z czterech grup wiekowych. Z najmłodszej – Wiktorię Piskorz i Michała Wiktorka (SP-6), Adriannę Uścińską (SP-5) i Piotra Cudnego z Kopernika, Huberta Woźnicę z GM-1 i salezjankę Agnieszkę Kotuniak oraz Dominikę Rosłaniec (ZSE) z Beatą Kuśmierczyk reprezentującą MDK.
W piątkowym finale mińszczanom wiodło się rozmaicie, bo konkurencja ze szkół wiejskich nie zamierzała zasypiać lirycznych gruszek w recytatorskim popiele. A przyjechali z prawie wszystkich gmin powiatu – Stanisławowa, Cegłowa, Dobrego, latowickiego Wielgolasu, Siennicy, Kałuszyna, zamroziańskich Lipin, Jakubowa, Brzózego, Ładzynia, Marianki, Dropia, Stojadeł, Starej Niedziałki, Mrozów i Pustelnika. Tradycyjnie zabrakło szkół z Sulejówka i Halinowa, którym wyraźnie nie smakują mińskie konkursy recytatorskie. Szkoda, bo mają zdolne dzieci, którym zapatrzeni w stolicę nauczyciele odbierają radość rywalizacji, a może również integracji z rówieśnikami.
Z drugiej strony 60 wykonawców to i tak cztery godziny recytacji, a pół dnia z obradami jury i wręczeniem nagród. Konkurs zdominowały dziewczęta, ale nawet wśród 12 recytatorów znalazło się dwóch laureatów. To gimnazjaliści – Czarek Krążała z Mrozów, który – „Burzą” Michaliny zapewnił sobie zwycięstwo, oraz drugi w konkursie Rafał Sankowski z Wielgolasu recytujący modlitwę „Do mego Anioła”. Trzecia w grupie gimnazjalistów była Agnieszka Kotuniak, a dyplomami za udział podziękowano Joannie Duszczyk i Urszuli Pacydze z Pustelnika, Joannie Smater i Magdzie Słodownik z Cegłowa, Pawłowi Wójcikowi i Sylwii Gładysz z Dobrego, Angelice Zaniewskiej ze Starej Niedziałki, Justynie Wielgołaskiej ze Stojadeł, Magdalenom – Milewskiej i Pawlikowskiej z Kałuszyna, Milenie Rogulskiej i Agnieszce Sikorskiej z Jakubowa oraz mińszczaninowi z GM-1, Hubertowi Woźnicy.
To młodzi, odważni ludzie, bo już sam wybór rymowanych wierszy Michaliny i zestawienie ich z poezją Baczyńskiego, Twardowskiego czy Szymborskiej było recytatorskim heroizmem. Jeszcze większym dla przyszłych maturzystek, które stawiły się na finał w liczbie... trzech laureatek. Wygrała Beata Kuśmierczyk przed Dominiką Rosłaniec i mroziańską Jolantą Kielak.
Zgoła odwrotnie, bo po dwudziestu uczestników walczyło o recytatorski prymat w dwóch grupach szkół podstawowych. Jury (Piotrowi Szczepankowskiemu towarzyszyła Danuta Tkaczyk z Moniką Pszkit) nie bez rozterek wybrało po trójce laureatów. W klasach I-III zwyciężyła Julia Wytrykus z SP w Dobrem, przed Wiktorią Piskorz z mińskiej Szóstki oraz Izą Jurek z SP w Ładzyniu. W tej grupie była również laureatka nagrody specjalnej, którą pan Piotr przyznał Paulinie Staniszewskiej z Cegłowa za przejmującą recytację wiersza „Chciałabym...”.
Jeszcze większy bój stoczyły na scenie dzieci z klas IV-VI. Zwyciężyła Arleta Parfieniuk z Wielgolasu (za „Przygrywkę”, ale „Burza” drugiej Adriany Uścińskiej czy „Kocham cię, Polsko” Martyny Długosz z Lipin to również recytatorskie majstersztyki wzbogacone lirykiem Ejsmonda, Tuwima i Broniewskiego.
Twórca Michalinum był zadowolony z poziomu konkursu, tłumacząc absencję starszej młodzieży jej mniej poetyckimi zainteresowaniami. Trudno też sobie wyobrazić, że na 6-godzinny poetycki maraton przyjdzie publiczność. Na razie musi wystarczyć reportaż ze zdjęciami, co wcale nie znaczy, że tylko w taki sposób można promować poezję. Można inaczej, chociażby galą laureatów wzmocnioną koncertem poezji śpiewanej. O takiej poetyckiej uczcie wciąż myślimy. Szczegóły już wkrótce.

Numer: 2006 41   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *