Wiec sołtysów

Blisko 200 sołtysów spotkało się w piątek, 29 września w Siedlcach na Wydziale Rolniczym AP, by analizować programy UE i samorządów dotyczące wspierania rozwoju rolnictwa

Wieś z kasą

Wiec sołtysów / Wieś z kasą

Specjaliści podsumowali wykorzystanie dotacji w unijnym okresie budżetowym 2000-2006, w którym Polska fundusze otrzymywała od 2004 r., oraz przedstawili kierunki wsparcia i zasoby finansowe na lata 2007-2013. Podsuwali też pomysły na modernizację produkcji i wypełnianie nisz w rolnictwie, zachęcali do tworzenia przyciągającej specyfiki wsi. Istotne spostrzeżenia poczynił Ireneusz Majcher, dyrektor departamentu, który stwierdził: – To, co obecnie jest na wsi pewne, to zmiany. Wieś nie równa się rolnictwo.
Jan Engelgard z Zarządu Województwa Mazowieckiego nakreślił propozycje samorządu regionu związane z tematem spotkania. Bardziej szczegółowo omówili je pracownicy wydziałów, którzy uwzględnili też możliwości tworzone przez projekty europejskie. Dyskusję podjęli też sołtysi.
Dotychczas na terenach wiejskich najwięcej inwestycji zrealizowano w ramach Samorządowego Programu Rozwoju Mazowsza. Wyniosły one ponad 150 mln zł z budżetu Mazowsza. Bezpośrednio do liderów wiejskich skierowany jest potencjał trzech działań europejskiego SPORR spójność gospodarcza, odnowa wsi i gospodarowanie rolniczymi zasobami wodnymi, w ramach których w tym roku 200 sołectw otrzymało łącznie 50 mln zł. Uzupełnieniem tych programów jest Fundusz Ochrony Gruntów Rolnych, w ramach którego buduje się drogi dojazdowe do łąk i pól oraz zbiorniki małej retencji.
Rozwojowi wsi służy zrzeszanie się wytwórców w grupy producentów rolnych, od początku roku rejestrowanych przez marszałków. Na Mazowszu działa ich 20. Jak zachęcał dyrektor Ireneusz Majcher, działanie w grupie daje lepsze rezultaty i jest wpierane przez środki i preferencje europejskie.
Na zmienionych i wciąż dynamicznie rozwijających się obszarach wiejskich niezwykle ważna staje się racjonalna gospodarka odpadami, których najwięcej powstaje na Mazowszu. Cieszy więc, że kwestia zyskała żywe zainteresowanie. Szkoda jednak, że sołtysi wskazywali na brak odpowiedniej polityki gmin… Wnioskodawcami i beneficjentami środków przyznawanych w ramach odnowy wsi już od stycznia będą związki wyznaniowe oraz organizacje użytku publicznego.
Według Romualda Woźniaka, z-cy dyrektora departamentu, kluczem do wzrostu konkurencyjności rolnictwa mazowieckiego i jakości życia na wsi jest współpraca z niższymi szczeblami samorządów. Z analiz jednostki wynika, że w regionie mazowiecko-podlaskim układa się ona bardzo dobrze, skoro jego sołectwa najprężniej wykorzystują subwencje, co przekłada się na rzeczywistą poprawę jakości życia na wsi.

Numer: 2006 41





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *