Z rolniczymi doradcami

Mimo niesprzyjającego lata i trudnych tegorocznych żniw, mazowieccy rolnicy mieli się czym pochwalić podczas XIII Międzynarodowych Dni z Doradztwem Rolniczym, które tradycyjnie odbyły się w Siedlcach 9 i 10 września – w myśl motta tej największej imprezy wystawienniczo-handlowej we wschodniej części regionu: „Przedsiębiorcza wieś – nowoczesne rolnictwo”

Mistrzowie targów

Z rolniczymi doradcami / Mistrzowie targów

Na 10 tys. m2 spotkało się 360 wystawców i 30 tys. zwiedzających. Targi bowiem to już nie tylko stoiska firm związanych z rolnictwem, których w miniony weekend gościło w Siedlcach ponad 50. Dla mieszczuchów to przede wszystkim spotkanie z wytworami pracy ludzkich rąk i tym, co ofiarowuje człowiekowi przyroda. Dla pracowników sektora rolniczego to okazja do porównania ofert i zawarcia korzystnych transakcji. Wyjątkowo oblężone były stoiska z kwiatami i wypiekami oraz ofertami agroturystycznymi, rękodziełem i produktami regionalnymi. Atrakcją okazała się też II Wystawa Bydła Hodowlanego oraz Wystawa Zwierząt i Drobnego Inwentarza. Prawdziwym hitem była rodzinka alpaków z Ciechanowa – sprowadzonych z Ameryki Południowej wielbłądowatych o mięciutkiej wełnie, niedużej wysokości i wadze do 60 kg. Podczas wielkiego rolniczego święta wyróżniono wyjątkowych właścicieli, producentów, artystów i najlepsze wyroby z regionu. Już pierwszego dnia Wiesław Błaszkiewicz, Józefa Bobińska, Irena Gizińska, Tadeusz Górski, Marianna Karanik, Grzegorz Kucharczyk, Jan Maciak, Barbara Mitrzak, Stanisława Rostkowska, Jan Stańczuk, Danuta Skipiczyńska, Maria Sudnik i Bogusław Włodarczyk otrzymali odznaki honorowe Zasłużony dla Rolnictwa. Mistrzem konkursu Agroliga 2006 została Firma Piekarniczo-Cukiernicza Gromulscy z Mińska Mazowieckiego, która od 1999 r.
z naturalnych surowców wytwarza wyroby pozbawione konserwantów, oraz gospodarze z Krzeska Danuta i Mieczysław Ostapowiczowie, którzy na 22 ha uprawiają pieczarki i aronię. Laureatami konkursu Zielone Lato 2006 były gospodarstwa agroturystyczne Bożeny Zagórskiej z Dzielnika, Zofii Kalinowskiej z Tchórznicy i Zofii Suchożebrskiej z Żebraka. W tym roku najładniejszymi zagrodami wiejskimi mogą pochwalić się Teresa i Tomasz Lodowscy z Zakrzewia, Małgorzata Możdżonek z Józefowa i Emilia Holeżyńska z Turny. Natomiast Bezpieczne Wakacje na Wsi najciekawiej przedstawiły EKM: Rumianki z Liwa, Polne Kwiatki z Zembrowa i Żuczki z Izdebna. Doceniono dziesięciu największych i najlepszych producentów mleka. Do OSM w Sokołowie Podlaskim najwięcej dostarcza go Grzegorz Krasnodębski z Ludwinowa – blisko 425 tys. litrów. Natomiast w spółdzielni siedleckiej najlepiej spisuje się Andrzej Żmudzki z Kolonii Żelków.
Hitem Międzynarodowych Dni z Doradztwem Rolniczym 2006 jury okrzyknęło Chłodnik Litewski sokołowskiej OSM, a wyróżniło wyroby firm: Unipasz, Rolmech, Uniclean i siedleckiej OSM. Wśród 61 rękodzielników z regionu za najbardziej przedsiębiorcze uznano Małgorzatę Pepłowską z Ruchny, Iwonę Jakimiak z Krześlinka i Irenę Paździor z Płoskowa Kolonii. Wyróżniono też Barbarę Rychlicę z Nowego Pilczyna, Teresę Księżopolską z Jabłonny Lackiej, Wiesławę Marcjaniuk z Sabni, Mariannę Wasiluk z Olszanki, Teresę Chruściel z Grubali i Stanisławę Serwatkę z Małej Wsi.
Oby cenione w Europie rolnictwo naszego regionu miało się tak dobrze, jak wskazywałoby na to zainteresowanie związanymi z nim targami.

Numer: 2006 28   Autor: Joanna Dybowska





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *