W Mińsku

Plac miejski w Mińsku Mazowieckim położony pomiędzy ulicami Zachodnią, Graniczną i Stefana Kard. Wyszyńskiego ma burzliwą historię. Podarowany w latach pięćdziesiątych przez hrabinę Marię Łubieńską na rzecz skarbu państwa z przeznaczeniem pod szkołę, po komunalizacji stał się łakomym kąskiem dla prominentów. Trzeba było dużego zaangażowania działaczy osiedla, aby rozpoczęto właśnie tutaj budowę obiektu sportowego

Spóźniony aquapark

W Mińsku / Spóźniony aquapark

Już w październiku 1991 roku burmistrz Zbigniew Grzesiak dążył do przeznaczenia tego terenu pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne. Wiadomo – liczyło się doraźne poprawienie stanu kasy miejskiej oraz łatwość zbycia nieruchomości. Tylko determinacja ówczesnego zarządu osiedla z przewodniczącym (F.Z.) na czele postawiła barierę takim poczynaniom. Trzeba było jednak zebrać kilka tysięcy podpisów przeciwnych idei burmistrza, a nawet powołać fikcyjny Społeczny Komitet Budowy Szkoły.
Historia powtórzyła się w 1998 roku, kiedy z inicjatywy Grzesiaka opracowano plan zagospodarowania tego terenu z wąskimi uliczkami i całym szeregiem działek budowlanych. Przeciwko takiemu rozwiązaniu zaprotestowało Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, sugerując przeznaczenie tego terenu pod budownictwo oświatowe i sportowe. Myślano o kompleksie, w skład którego weszłyby: szkoła, pływalnia, hala sportowa i sztuczne lodowisko. I znów zebrano kilka tysięcy podpisów kontrujących pomysły burmistrza. Sesja Rady Miejskiej 30 sierpnia 1999 roku wobec przekonujących argumentów radnych z tego osiedla, nie przyjęła propozycji zarządu miasta, a przychyliła się do sugestii Stowarzyszenia.
Obecnie realizowana inwestycja pod nazwą „Budowa zespołu sportowo-rekreacyjnego przy ul. Granicznej” jest niejako dzieckiem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. W czerwcu 2005 roku jako wykonawcę wybrano przedsiębiorstwo HOLMA Sp. z o.o. z Warszawy. Wartość kontraktu została określona na 17 873 tys. złotych z terminem zakończenia robót i oddania do użytku sztucznego lodowiska do 30 października 2006 roku, a pozostałych części obiektu, w tym basenu do 31 marca 2007 roku. Na realizację całości miasto zaciągnęło kredyt w wysokości 13 mln złotych. Projekt został umieszczony w Wojewódzkim Programie Rozwoju Bazy Sportowej na lata 2006-2007. Miasto otrzyma także dotację miliona złotych z Ministerstwa Sportu. Są również starania o 800 tys. zł dotacji ze środków PFRON-u z EKO-Funduszu na zastosowanie odnawialnych źródeł ciepła (pompy ciepła i kolektory słoneczne), których instalację przewidziano w planach. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi ponad 5 tys. metrów, zaś kubatura prawie 56 tys m3. Maksymalna wysokość budynku, którą wyznacza wieża, wynosi 13,8 m. Aquapark składał się będzie z: basenu sportowego o wymiarach 25x16 m (6 torów) i widownią na 200 miejsc, basenu rekreacyjnego z atrakcjami, jak: gejzery powietrzne, podwodne masaże, grzybek wodny, sztuczna rzeka oraz zjeżdżalnia długości 73 m, a także basenu do nauki pływania dla dzieci. W części basenowej budynku, oprócz holu wejściowego i szatni przewidziano bufet, pomieszczenie rekreacyjne typu SPA – 2 sauny suche, jedna parowa, solaria i gabinety masażu, siłownię z salą do ćwiczeń, a w części przy lodowisku wypożyczalnię łyżew. Sztuczne lodowisko, o wymiarach do hokeja, pokryte będzie wiatą i funkcjonować będzie w okresie od 1 października do 30 kwietnia, a przez pozostałą część roku wykorzystywane będzie jako zadaszone boisko.
Roboty budowlane rozpoczęły się z uwagi na długą i mroźną zimę dopiero w marcu 2006 roku i przebiegają – jak zapewniają w magistracie – z niewielkim opóźnieniem. Do końca sierpnia wykonany miał być stan zerowy części basenowej i miało się rozpocząć montowanie przykrycia dachowego z drewna klejonego. Czy terminy umowne zostaną dotrzymane, już w niedługim czasie sami czytelnicy się o tym przekonają. Nadzór inwestorski pełni wybrana w drodze przetargu spółka BUD-INVENT z Warszawy.
Przy wznoszonym obiekcie pomiędzy ulicami Wyszyńskiego i Zachodnią, od strony kościoła, będzie wybudowana droga wewnętrzna i parking na 118 samochodów. Warto wiedzieć, że na pozostałej części placu, od strony ul. Granicznej, zostanie wybudowane gimnazjum miejskie. Kiedy? Dziś trudno wyczytać nawet z planów perspektywicznych.

Numer: 2006 37   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *