W Mińsku

W ramach akcji „Masz głos – masz wybór” członkowie „Promotora” zbierali informacje od mińszczan na temat występujących w mieście problemów. Cieszyła ich każda przedstawiona opinia, a żeby ułatwić mieszkańcom zgłaszanie uwag, ustawiali stoliki przed kolejnymi sklepami, aby objąć badaniem wszystkie części miasta

Donosy wyborcze

W Mińsku / Donosy wyborcze

Okazało się, że chętnych do zgłaszania swoich opinii związanych z życiem nad Srebrną nie brakuje ani wśród starszych, ani wśród młodzeży. Wszystkie uwagi były notowane przez Teresę Szymkiewicz i Bożenę Dmowską na przygotowanych do tego celu ankietach.
Mamy dopiero początek sierpnia, a już widać, że zgłaszane sprawy to pokaźny wachlarz problemów, poczynając od porządku na ulicach, po aktywny wypoczynek dla starszych, młodzieży i dzieci, poczucie bezpieczeństwa, a kończąc na niezbędnych inwestycjach i panującym w wielu rodzinach niedostatku. Wielkim problemem jest dla niektórych niemożność uzyskania mieszkania komunalnego czy pozostawanie bez pracy. Drobne sprawy, o których także mieszkańcy mówią, będą mogły być prawdopodobnie rozwiązane przez władze miasta bez specjalnych nakładów finansowych. Potrzebna jest jednak świadomość ich występowania.
– Osobom przyjezdnym, niestety, rzucały się w oczy dwa typy obywateli – wszechobecni pijacy i bezrobotni. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety – opowiadają respondentki „PROMOTORA”.
Ponadto mieszkańcy, którzy od niedawna mieszkają w Mińsku, twierdzą, że w wielu miejscach zniszczone są płytki chodnikowe, jest mnóstwo śmieci, na ulicach brakuje koszy na odpadki oraz są rozpaczliwie brzydkie trawniki. Widzą też sporo skwerków i placów z byle jaką zielenią i zaniedbanych – podobnie jak park, który mógłby być prawdziwą chlubą miasta, gdzie naprawdę bardzo dużo ludzi znajduje wytchnienie.
Członkowie Stowarzyszenia zebrali też głosy osób zadowolonych między innymi z powodu naprawy chodnika w ich okolicy czy położenia nowej nawierzchni ulicy. Dla wielu osób, zwłaszcza starszych i chorych, gładki chodnik jest niezwykle ważną sprawą, bo daje – jak sami twierdzą – możliwość samodzielnego dokonania zakupów i bezpiecznego wyjścia na spacer.
Poczynając od września, będą organizowane spotkania z mieszkańcami w celu omówienia tego, co zostało zebrane przez lipiec i sierpień. Aby jednak zdefiniować możliwie dużo problemów, Stowarzyszenie „PROMOTOR” zwraca się z prośbą o ciągłe przysyłanie informacji drogą e-mailową na adres: promotor2005@wp.pl lub telefonicznie: 0604 618 514, 0609 831 811.

Numer: 2006 33   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *