Mińska Mazowieckiego kampania antynarkotykowa

Używanie narkotyków przez młodzież stwarza poważne zagrożenie dla rozwoju fizycznego i psychicznego młodego pokolenia. Dobre relacje w rodzinie – oparte na więzi emocjonalnej, otwartości, wzajemnym szacunku, dostrzeganiu i rozumieniu potrzeb dziecka – stanowią najważniejszy czynnik chroniący przed sięganiem po narkotyki. Trwa właśnie druga edycja Ogólnopolskiej Kampanii Antynarkotykowej skierowanej do rodziców młodzieży w wieku szkolnym pod hasłem „Szukaj porozumienia ze swoim dzieckiem – bliżej siebie – dalej od narkotyków”

Bliżej siebie – dalej od prochów

Mińska Mazowieckiego kampania antynarkotykowa / Bliżej siebie – dalej od prochów

Kampania obejmuje okres wakacji i potrwa do końca października 2006 r. Informacje na temat profilaktyki w rodzinie oraz problemów związanych z używaniem narkotyków można również uzyskać za pośrednictwem poradni internetowej www.narkomania.org.pl oraz Antynarkotykowego Telefonu Zaufania 0 801 199 990. Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii uruchamia także na stronie www.narkomania.gov.pl minikompendium wiedzy o narkotykach i narkomanii, w którym rodzice znajdą podstawową wiedzę nt. prawidłowej komunikacji z dorastającymi dziećmi, podstawowych zasad profilaktyki w rodzinie i środków psychoaktywnych oraz konsekwencji ich zażywania.
Na potrzeby kampanii przygotowane zostały: spot edukacyjno-informacyjny, który będzie emitowany w licznych stacjach telewizyjnych oraz w kinach na terenie całej Polski, reklama radiowa nadawana w ogólnopolskich i lokalnych radiostacjach, a także szereg materiałów drukowanych, między innymi: plakaty prasowe, billboardy i broszura edukacyjna.
Trwa szereg działań na poziomie lokalnym – festyny rodzinne, specjalne programy profilaktyczne skierowane do rodziców i debaty z udziałem młodzieży.

Biorą po alkoholu
– Biorąc pod uwagę, jak ważne jest zwracanie uwagi na ryzyko związane z używaniem narkotyków przez dzieci oraz podnoszenie wiedzy rodziców na temat substancji psychoaktywnych, do kampanii przystąpiła Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mińsku Mazowieckim – informuje Jadwiga Frelak – przewodnicząca komisji.
Dzięki publikacjom, takim jak na przykład „Poradnik dla rodziców” otrzymanym od organizatora kampanii, komisja wzmocni działania edukacyjne w naszym środowisku lokalnym. Z uwagi na to, że substancją torującą drogę do używania narkotyków jest alkohol, po który młodzież sięga zdecydowanie częściej w okresie wakacji, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych apeluje do:
Rodziców – dajcie przykład swojemu dziecku, że potraficie wypoczywać bez alkoholu.
Wychowawców – nie przymykajcie oczu na zauważone kontakty z alkoholem waszych podopiecznych, uznając, że nic się nie stało.
Młodzieży – nie ulegajcie złudzeniu, że przez alkohol będziecie bardziej wolni.
Sprzedawców – pamiętajcie, że sprzedając alkohol nieletnim, popełniacie przestępstwo i jesteście współodpowiedzialni za skutki ich nietrzeźwości.
Do wszystkich dorosłych – nie obawiajcie się zwrócić uwagę, gdy widzicie, że sprzedawca podaje alkohol nieletniemu.

Coraz powszechniejsze
W 2005 roku zostały przeprowadzone ogólnopolskie badania ankietowe z młodzieżą klas trzecich gimnazjum i klas drugich szkół ponadgimnazjalnych. Wyniki tych badań wskazują, że używanie narkotyków przez nastolatków jest zjawiskiem coraz bardziej rozpowszechnionym.
Chęć spróbowania narkotyków deklaruje ponad 22% uczniów z trzecich klas gimnazjów oraz niemal 38% uczniów z drugich klas szkół ponadgimnazjalnych.
Narkotykami najczęściej wskazywanymi przez młodzież jako te, które zażyła chociaż raz w życiu, są: marihuana i haszysz (14,2% gimnazjalistów klas trzecich i 31,5% uczniów klas drugich szkół ponadgimnazjalnych), leki uspokajające i nasenne bez wskazania lekarza (15,1% w pierwszej grupie i 19% w drugiej grupie). W grupie gimnazjalistów narkotykiem, który miał również dużo wskazań, były substancje wziewne – 7,5% respondentów. W grupie ponadgimnazjalnej respondenci w znacznym odsetku wskazywali na amfetaminę – 12,4%. Chłopcy najczęściej wskazywali marihuanę i haszysz, a dziewczęta na leki uspokajające i nasenne.
Miejscami, które młodzież wskazuje jako te, w których łatwo można dostać narkotyki, są: dyskoteka, bar – 34%, mieszkanie dealera – 25,7%, ulica, park – 20,4%, szkoła – 17,7% wg gimnazjalistów, a według licealistów są to: dyskoteka, bar – 48,1%, mieszkanie dealera – 31,8%, ulica, park – 26,6%, szkoła – 24,9%.

Numer: 2006 32   Autor: (opr. jzp)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *