Lepsza praca

Dostaję wiele telefonów z pytaniami o to, w jaki sposób działają agencje pośrednictwa pracy. Czym właściwie się zajmują? Na czym zarabiają? Ile kosztuje korzystanie z ich usług?

Pracownik od zaraz

Lepsza praca / Pracownik od zaraz

Agencje pośrednictwa to nie to samo, co urzędy pracy. Nie oznacza to, że agencje są lepsze od urzędów, ani że urzędy są lepsze od agencji - mają po prostu inną specyfikę. Urząd działa po to, by realizować ustawowe zadania, by regulować rynek pracy, szczególnie przez dążenie do zmniejszania bezrobocia. Agencje pośrednictwa pracy również przyczyniają się do spadku liczby bezrobotnych, ale działają w pierwszej kolejności dla firm. I urzędy i agencje znajdują kandydatom pracę bezpłatnie - prawo zabrania pobierania opłat od poszukujących pracy. I tu kończą się podobieństwa. Do agencji każdy może przysłać swoje CV, które następnie zostaje dodane do bazy danych. Zebrane życiorysy są potem wykorzystywane przy realizacji usług, za które płacą pracodawcy. Nie zawsze są to duże kwoty. Na przykład przeglądanie bazy kandydatów czasem jest bezpłatne. Wówczas pracodawca płaci jedynie za dane kontaktowe do osób, które złożyły CV odpowiadające jego oczekiwaniom. Jeśli więc właściciel lub dyrektor danej firmy poszukuje np. księgowego, może odwiedzić agencję pośrednictwa pracy, przejrzeć bazę kandydatów, wyszukać np. 3 odpowiadające mu życiorysy zawodowe i wykupić dane adresowe do ich autorów. Taka usługa kosztuje niewiele (w Mińsku Mazowieckim zaledwie 35 zł). W takim wypadku pracodawca sam umawia się z wybranymi kandydatami i sprawdza ich kwalifikacje. Pełny sukces gwarantuje natomiast wykupienie pełnej usługi rekrutacji i selekcji. W takim wypadku cały proces trwa około jednego miesiąca, przeprowadzany jest przez minimum dwóch konsultantów, a ceny zaczynają się od kilkuset złotych. Daje to jednak gwarancję zatrudnienia naprawdę najlepszych, a pracodawca płaci tylko wtedy, gdy dojdzie do podpisania umowy o pracę z ostatecznie wybranym kandydatem.
Dla małych i średnich firm złotym środkiem może okazać się to, co nazywam „szybką rekrutacją”. Za cenę równoważną danym kontaktowym do 3 osób, można zamówić osobę wstępnie zweryfikowaną, czyli spełniającą podstawowe warunki postawione przez firmę poszukującą pracownika. Jeśli więc przedsiębiorstwo poszukuje np. księgowego, wystarczy, że zadzwoni do agencji pośrednictwa pracy, a agencja, jeśli ma odpowiedniego kandydata, zaprosi daną osobę na rozmowę, sprawdzi zgodność CV z rzeczywistością, zbada jej zainteresowanie ofertą, po czym, jeśli ta osoba spełnia warunki, wyśle ją do pracodawcy. Dzięki temu pracownika można znaleźć nie tylko tanio, ale i szybko, bo cały proces trwa od jednego do kilku dni.
Agencje pośrednictwa pracy istnieją po to, by ułatwiać funkcjonowanie firmom. Jeśli pracodawcy korzystają z usług agencji, wówczas nie muszą zatrudniać własnych pracowników do spraw kadrowych ani odciągać innych osób od ich codziennych obowiązków po to, by zajmowały się przyjmowaniem i analizowaniem CV. Jeśli dany zakład zatrudnia kilkaset osób, wtedy stworzenie własnego działu personalnego jest dla niego opłacalne, ale jeśli firma potrzebuje kilku lub kilkunastu nowych pracowników w ciągu roku, nieporównywalnie bardziej opłacalne będzie podpisanie umowy z legalną, a więc posiadającą wymagany ustawą certyfikat, agencją.

Numer: 2006 31   Autor: Marcin Pietraszek





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *