Mińskie matury (1)

O tym, że tegoroczne wyniki matur są poniżej oczekiwań rodziców i nauczycieli wiemy doskonale. Szczególnie tych rodziców, którzy posłali swoje dzieci do liceów profilowanych i techników. W powiecie mińskim, a konkretnie w janowskim liceum agrobiznesu, padł chyba rekord – 36,8% osób, które zdały tegoroczną maturę

Od Macierzy do Janowa

Mińskie matury (1) / Od Macierzy do Janowa

Niestety, w tym tygodniu mamy za mało informacji, by w jednym artykule wyczerpać maturalny temat. Na taką mizerię złożyło się kilka czynników. Mimo e-maili i faksów niektóre szkoły z oporem przyjęły wyzwanie współpracy, w innych nie było w ogóle z kim mówić z powodu... wywczasów dyrekcji naczelnej. Jedynie dyrektorki Macierzanki i ZS im. MSC - Jadwiga Ostrowska-Dźwigała oraz Krystyna Jakubowska-Milewska – stanęły prawie w pełni na wysokości zadania (brak kilku danych), a Salezjanie ograniczyli się do podania dwóch liczb – przystępujących do matury i osób, które zdały egzamin. Trzeba też pochwalić pracownice wydziału oświaty starostwa, które w dobrym tempie zebrały wyniki matur z podległych powiatowi placówek (bez Mrozów i Sulejówka).
Z dostępnych informacji wynika, że poziom matur w powiecie był odrobinę niższy od średniej krajowej i Mazowsza (odpowiednio 78,5 – 79,1 – 79 procent). Również słabiej wypadły nasze ogólniaki (86,8 / 89,2 / 89,6 procent), ale za to sporo lepiej licea profilowane, których średnia powiatowa wynosi 69,9%, gdy tymczasem na Mazowszu tylko 60,5%, a w kraju 62%. W technikach jest podobnie nasze przewyższyły swoimi 68,5 procentami o ponad 6 punktów Mazowsze i prawie o 3 punkty średnią krajową.
Podane wyniki LO będą wyższe, gdy uwzględnimy dobry rezultat (91,7%) liceum salezjańskiego, ale nie wiadomo czy Mrozy i Sulejówek też podniosą nas w rankingu. Zobaczymy za tydzień. Tymczasem warto zauważyć, że na 1080 abiturientów z 7 szkół powiatowych maturę zdało 848 osób. Oznacza to, że aż 232 osoby (plus 3 od salezjanów oraz kilka, a może kilkanaście z Mrozów i Sulejówka) zostały zawieszone w próżni na cały rok. Ile z nich odwiesił swoim populistycznym ukazem (zaliczona matura z jedną jedynką, gdy abiturient uzyskał min. 30%) minister Giertych – na razie nie wiadomo. Liczymy na współpracę z dyrektorami, którzy w pocie wakacyjnego czoła nam to wyliczą.
Śledząc wyniki ogólniaków, nietrudno zauważyć, coraz ostrzejsze zmagania między Macierzanką (1812 osób – 99,4%), LO w ZSE (57 osób – 100%) i Salezjanami (36 osób – 91%). Tych ostatnich w tym roku pobili licealiści „od Maryśki”, czyli dawnego Chemika, a stawkę (bez Mrozów i Sulejówka) zamykają maturzyści od Kazimierza Wielkiego.
Z sześciu liceów profilowanych dominują ekonomicy (wspaniała średnia 96,7%), nieźli są też chemicy i plastycy (ok. 80 punktów), ale wszystko psuje wynik przyszłych agrobiznesmenów z Janowa – tylko 36,8 procent. I to z wyselekcjonowanej dziewiętnastki, z której na maturze wystrzeliło w próżnię aż 12 osób. Janów ma również najsłabszy wynik (46,6%) wśród maturzystów z techników – tu podwójną ilość giertychowskiej normy zaliczyło 78 absolwentów „Mechanika”, a najlepsi ekonomiści zbliżyli się do 90 punktów.
Wśród szkół maturalnych powiatu wyraźnie wygrywa Macierzanka (99,4%), przed Salezjanami (91,7%), ZSE z 91,12%, ZS im. MSC – 89,4%, Siennicą – 74,5%, ZS-1 z 63,8%, ZSZ-2 z 61,6% i kończącym stawkę Janowem, który uzyskał tylko 43,5 procent zdawalności. Gdzie miejsce Mrozów i Sulejówka? O tym za tydzień - wraz z listą najlepszych maturzystów powiatu.

Numer: 2006 30   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *