W mińskich gminach

Jak szybko można uzyskać informacje o swojej gminie, swoich radnych? Można chodzić na sesje, można czytać urzędowe jawne dokumenty, ale najprościej - przez internet, jeśli gmina dba o swój wirtualny image

Władza w sieci

W mińskich gminach / Władza w sieci

Dobrym źródłem informacji o gminie czy samorządzie jest serwis Biuletynu Informacji Publicznej (www.bip.gov.pl ). Można tu uzyskać informacje o administracji, ale tez dużo danych statystycznych o swojej gminie czy powiecie, a także sprawdzić jak wyglądają oświadczenia majątkowe naszych radnych. Strony bip–u są bardzo przejrzyste i łatwo znaleźć potrzebne dane. Prawie wszystkie urzędy gmin z powiatu mińskiego mają jednak swoje oficjalne strony – prawie wszystkie, bo gminy Dobre i Latowicz odsyłają właśnie do bip-u.
Zdecydowanie najlepsze wrażenie wywołuje strona gminy Halinów. Bezpośrednio ze strony głównej można zadać pytanie pani burmistrz i przejrzeć poprzednie zapytania i odpowiedzi. Szybko można się dowiedzieć np. jak uzyskać informację o obciążeniu hipoteki, którą właśnie zamierzamy kupić czy co zrobić, żeby doprowadzić do własnej posesji wodę ze zbiorowego wodociągu. Z aktualności uzyskamy informacje co ustalono na ostatniej sesji rady gminy i jakie odbędą się w najbliższym czasie imprezy w Halinowie.
Bardzo dobrze zrobioną stroną jest też oficjalny serwis gminy Dębe Wielkie. Dobrze prezentuje się, jak na miasto zresztą przystało, strona gminy i miasta Mińsk Mazowiecki, chociaż poziom otwartości tej strony można by było poprawić. Nie ma tam żadnej możliwości zadania pytania w sprawie urzędowej. Najwyraźniej mińscy urzędnicy wolą osobisty kontakt z interesantami.
Zapytanie w urzędowej sprawie to nie tylko halinowski patent, ale zdecydowanie najlepiej zrealizowany. Zadać pytanie można też wójtowi Stanisławowa, ale wcześniej trzeba się zalogować i założyć konto. Może dlatego mało ludzi pyta. Zapytać można też na stronach Kałuszyna i mińskiej gminy.
Przyjazna i przejrzysta jest też niedawno odnowiona strona gminy Mrozy. Na uwagę zasługuje pomysł zamieszczenia ofert pracy z tego terenu, a także kategoria „jak załatwić sprawę w urzędzie”. Podobnie bardzo dobry poziom ma strona sulejóweckiego urzędu miasta.
Kilka stron w całości albo we fragmentach jest jeszcze w przebudowie albo w przygotowaniu (Jakubów, Cegłów), a jeżeli chcemy dowiedzieć się czegoś o władzy w Latowiczu, lepiej od razu przejść do stron bip- u. Tam prym wiodą (jak i w Siennicy) witryny lokalne z historią i szkołami w głównych rolach. Jest jedna wspólna cecha wszystkich tych serwisów – na żadnej nie ma danych o tym, jak głosowali poszczególni radni w konkretnych sprawach na sesjach rady gminy... Może więc warto obserwować ich podczas sesji lub przynajmniej czytać nasze relacje z posiedzeń rad miast i gmin. Nie zawsze jest tam kabaret...

Numer: 2006 29   Autor: Aldona Terlecka





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *