Powiat ekologiczny

Najlepsi młodzi ekolodzy uczą się w Janowie, mińskich GM-2 i GM-3 oraz liceum w Mrozach. Do zwycięstwa w powiatowym konkursie badawczym „Jesteśmy częścią przyrody” poprowadziły ich trzy nauczycielki biologii – Regina Wawrzeńczak, Honorata Gajowniczek i Krystyna Tkaczyk

Czują przyrodę

Powiat ekologiczny / Czują przyrodę

Wakacje są doskonałym okresem do poznawania przyrody i trenowania codziennych zachowań proekologicznych. Szczególną wrażliwość na dary natury wykazują uczestnicy konkursów ekologicznych, którzy w ciągu roku szkolnego przygotowują własne projekty badawcze i poddają je ocenie fachowców.
Do trzeciej edycji konkursu „Jesteśmy częścią przyrody” przystąpiło 64 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i średnich powiatu mińskiego, przygotowując indywidualnie lub zbiorowo 18 projektów, z których aż 12 dotarło do finału. - Najlepsze okazały się prace ściśle związane ze środowiskiem przyrodniczym naszego powiatu – mówi przewodnicząca jury i metodyczka PODN, Alicja Jarzębska. Podkreśla również wysoki poziom prezentacji nagrodzonych projektów, które odbywały się z profesjonalnym wykorzystaniem multimediów, a uczniowie bez tremy, jak rasowi dziennikarze, przedstawiali wynik swoich doświadczeń.
Młode przyrodniczki z Janowa (Karolina Puczyńska i Katarzyna Maletka) badały właściwości okolicznych gleb, gimnazjaliści z mińskiego Andersa (Marta Chodorek, Jola Olszewska, Agnieszka Orlińska, Krzysztof Gruszczyński i Kamil Korkuć) i Kusocińskiego (Ewelina Główka, Agnieszka Kaczmarczyk, Emilia Piątek, Patrycja Skwiecińska i Mateusz Szczygielski) ocenili zagospodarowanie okolic Ładzynia, a licealiści z Mrozów (Katarzyna Bajszczak, Michał Bieńkowski Anna Gałązka, Dorota Michałowska i Mariusz Sekular) przedstawili stan populacji bociana białego w swojej gminie.
To najlepsi, ale niewiele im ustępowały drugie i trzecie zespoły. W szkołach podstawowych ekologią zajmują się jeszcze w mińskiej „Piątce” pod opieką Ewy Miłkowskiej i w Grzebowilku. Wśród gimnazjalistów oprócz mińszczan byli też uczniowie z Jakubowa (z Małgorzatą Czerwińską) i Siennicy, a do licealistów z Mrozów dołączyli również sienniczanie i uczniowie mińskiego Ekonomika z opiekunką Katarzyną Abelską.
W konkursie uczestniczyło tylko 10 szkół z powiatu na prawie 100 placówek. Zaprzecza to tezie o masowości szkolnych badań środowiska, ale przecież wiadomo, że konkurs „Jesteśmy częścią przyrody” to tylko fragment działań proekologicznych. Podobną szkolną rywalizację proponuje od kilku lat wydział rolnictwa w starostwie, a ostatnio także szkoła im. Dąbrówki, która rozszerzyła ekologię o regionalizm. Tutaj zwyciężyły Mrozy i SP-3 z Sulejówka przed uczniami z Huty Mińskiej i SP-2 z Mińska, a wyróżnienie przyznano SP w Dropiu. Prężnym ośrodkiem działań ekologicznych jest Kałuszyn, ale – jak widać - miejscowi uczniowie promują ekologię w swoim mieście, a jeśli startują, to w konkursach siedleckich lub ogólnopolskich i też wygrywają.

Numer: 2006 28   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *