Recykling według Eko-Sam Bis

Codziennie każdy z nas wyrzuca śmieci, które powoli stają się poważnym problemem z uwagi na ich ilość i różnorodność. Na wysypiska trafia coraz więcej odpadów. To jakby cud! Wyrzucamy śmieci do pojemników, z których znikają one po kilku dniach. Niestety - nic w przyrodzie nie ginie! Śmieci przez nas wyrzucone – opakowania ze szkła, tworzyw sztucznych, papieru, odpadki z kuchni, szmaty - wszystko to zostaje wywiezione na ogromne śmietnisko - przekleństwo dla mieszkańców okolicznych osiedli

Selekcja od źródła

Recykling według Eko-Sam Bis / Selekcja od źródła

Dziesiątki samochodów zwożących codziennie setki ton odpadów z naszego miasta przypominają o zagrożeniu - nasze miasto, nasz kraj, nasza Ziemia toną w morzu śmieci, które nasza konsumpcyjna społeczność stworzyła i nadal z niefrasobliwością tworzy. Stare śmietniska wyczerpują swoje możliwości, na lokalizację nowych brak miejsca, koszty usuwania śmieci rosną. Czy nie ma wyjścia z tej sytuacji? Odpowiedzią na to pytanie może być oszczędność i recyklizacja (wprowadzenie systemu selektywnej zbiórki odpadów).
Żeby zredukować śmieciową górę, trzeba więc stosować coraz ostrzejsze przepisy. Nowe zmiany w przepisach dotyczących gospodarki odpadami zobowiązują firmy śmieciowe do ich selektywnego odbierania już z gospodarstw domowych i przekazania ich do odzysku zgodnie z ustawą. Nowe przepisy o odpadach dotkną nie tylko przedsiębiorców, ale i mieszkańców gmin. Sporo obowiązków przybędzie gminom. Prawie wszystkim Polakom przyjdzie zmienić swoje przyzwyczajenia. Każdy będzie mieć w domu worki na śmieci i od razu segregować odpady. I to najlepiej przyzwyczajać się od zaraz, bo za rok segregacja będzie obowiązkowa! Będzie w całości obowiązywać od 2007 roku, ale już teraz do niektórych przepisów powinniśmy się przyzwyczajać. Od 2007 roku wszystkie odpady powinny być segregowane „u źródła”, czyli już w domu. Osobno trzeba będzie gromadzić już nie tylko zużyte opakowania (surowce wtórne), ale także sprzęt AGD, zużytą elektronikę, suche gałęzie i chwasty, a pozostałe śmieci segregować.
Ważnym czynnikiem jest fakt, iż mieszkańcy powinni mieć świadomość, że odpady produkować będą również nasze dzieci. Biorąc pod uwagę brak terenów pod lokalizację na budowę nowego składowiska, w naszym wspólnym interesie jest, aby jak najwięcej pozyskiwać odpadów opakowaniowych w formie surowców wtórnych, a jak najmniej składować na składowisku. Na pewno już w najbliższym czasie będzie trzeba pożegnać się z wysypiskami śmieci, które jako nieprzyjazne środowisku przyrodniczemu nie spełniają zasadniczej roli.
Dotychczasowa najwygodniejsza, a zarazem najpopularniejsza metoda zagospodarowania śmieci „wszystko do jednego wora” musi odejść w zapomnienie. Wyrzucane śmieci jedynie zmieniają miejsce swojego pobytu, znikają z naszych oczu, ale nie znikają ze środowiska naturalnego. Ponieważ wytwarzania niektórych odpadów nie możemy uniknąć, musimy nauczyć się je ograniczać i segregować. Konieczne jest wprowadzanie racjonalnej gospodarki odpadami. Selektywna zbiórka odpadów w systemie workowym jest metodą efektywną i stosunkowo tanią. Polega na tym, że w określonym czasie ludność wystawia przygotowane w workach plastikowych (lub w przypadku makulatury np. w paczkach) surowce wtórne, po czym firma je odbiera. Na niskie koszty powyższej metody wpływa przede wszystkim to, że nie ma konieczności inwestowania w pojemniki do selektywnej zbiórki, zakupu specjalnych urządzeń do ich opróżniania i ich konserwacji. Odpady, które możemy ponownie wykorzystać, powinny zostać odpowiednio wyselekcjonowane u „źródła” ich powstawania, więc niezbędna i nieoceniona jest pomoc mieszkańców wstępnie odzyskujących śmieci w domach. Szacunkowo każdy z nas produkuje rocznie ok. 300 kg odpadów. Prowadząc segregację, możemy zmniejszyć ich ilość do 70%. Selektywna zbiórka jest prawidłowo funkcjonującym systemem utrzymania czystości i porządku, szczególnie w odniesieniu do gospodarowania odpadami komunalnymi. Jest systemem stabilnym, nie ulegającym zbyt częstym zmianom, wymaga bowiem kształtowania odpowiednich postaw, przyzwyczajeń i zaangażowania mieszkańców.
Aby wprowadzony system na terenie Mińska Mazowieckiego gwarantował sukces, warunkiem powodzenia jest uświadomienie i zdyscyplinowanie ludności, odpowiednio wcześniej prowadzona edukacja młodzieży, informacje o problemach związanych z gospodarką odpadami oraz możliwości wykorzystania surowców wtórnych. Powyższe działania powinny pobudzić poczucie wspólnej odpowiedzialności za stan środowiska. Przykładem udanej współpracy z Grupą „EKO – SAM” BIS w systemie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych jest kilka gmin w powiecie mińskim, częściowo otwockim oraz wiele gmin w powiecie radomskim i kieleckim. Przyzwyczajenia ludzi ciężko zmienić, wypracowanie nowych nawyków trwa czasami latami. Wiemy to z własnego doświadczenia - dzięki prowadzonej w powiecie mińskim od prawie pięciu lat segregacji odpadów dużo już osiągnięto - choć początki były trudne - ale i dużo jeszcze zostało do zrobienia. Powodzenie selektywnej zbiórki, czyli „segregacja u źródła” zależeć będzie jednak od nas samych, od naszej odpowiedzialności za stan środowiska, w którym żyjemy.

Numer: 2006 28   Autor: (r-esb)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *