Lepsza praca

Zaledwie kilka dni temu Konfederacja Pracodawców „Lewiatan” opublikowała wyniki swoich badań. Ankietowanymi byli pracownicy najróżniejszych firm - małych i dużych, polskich i zagranicznych, prywatnych i państwowych. Wyniki są zaskakujące

Statystyka pracownika

Lepsza praca / Statystyka pracownika

Okazuje się, że tym, co pracownicy oceniają najbardziej krytycznie, wcale nie są ich zarobki. Większość osób pracujących pozytywnie ocenia swoją sytuację materialną. Polacy dobrze oceniają także kompetencje swoich szefów oraz organizację pracy w firmie. Kuleje natomiast to, co można łącznie określić mianem komunikacji i wykorzystywania potencjału pracowników. Ponad 50% respondentów uważa, że możliwości zatrudnionych osób nie są w pełni wykorzystywane przez przełożonych. Szefów nie interesują często pomysły pracowników, nawet jeśli mogłyby one przełożyć się na większy zysk firmy. Pracownicy nie są też często informowani o planach rozwoju zatrudniających ich przedsiębiorstw, co może wywoływać poczucie wykluczenia z ważnych dla zakładu spraw. Wciąż za mało jest szkoleń, brakuje także dbałości o odpowiednią integrację pracowników tak, by stanowili oni zgrany zespół, a nie luźny zbiór przypadkowych osób. Pod tymi względami najgorzej wypadają przedsiębiorstwa prywatne należące do polskiego kapitału. Na szczęście są to takie elementy, które łatwo poprawić. Jeśli tak się stanie, przełoży się to zarówno na zadowolenie pracowników, jak i pracodawców, którzy mając wykształcone i „zgrane” kadry, staną się też bardziej konkurencyjni.
Z badań wynika również, że polscy pracownicy są coraz bardziej elastyczni. 85% pytanych wyraża gotowość do zmiany zawodu, gdyby miało to wpływ na znalezienie pracy. Mało tego, bo 2/3 badanych twierdzi, że w takiej sytuacji chętnie podniosłoby kwalifikacje nawet na własny koszt. Gorzej sprawa ma się z tzw. mobilnością. Polacy nie chcą dojeżdżać zbyt daleko do pracy i nie są chętni do przeprowadzek, nawet jeśli gdzie indziej z otwartymi rękoma czekałby na nich pracodawca. Tylko 27% ankietowanych zgodziłaby się zmienić miejsce zamieszkania. Ciekawie wygląda też sprawa akceptowalnych zarobków. Tylko 40% Polaków podjęłoby pracę za płacę minimalną, a zaledwie 14% zgodziłoby się pracować za mniej niż 800 zł brutto. W kraju o dużym bezrobociu może to dziwić. Badani nie chcą też rezygnować dla pracy ze swoich planów życiowych oraz z dobrych warunków BHP. Łatwiej za to zrezygnować z... umowy o pracę. 37% osób zgodziłoby się pracować na czarno. Do tego im młodsi respondenci, tym więcej chętnych do nielegalnej pracy.
Jednak polski rynek pracy należy nie tylko do młodych. Kończą się czasy, w których do doświadczonych pracowników podchodzono lekceważąco. Z badań wynika, że firmy coraz bardziej cenią sobie doświadczonych specjalistów i w najbliższym czasie będą starały się coraz usilniej zatrzymać ich u siebie.

Autor jest szefem agencji doradztwa personalnego i pośrednictwa pracy Arhytmos Polska, tel. 025 7584359, e-mail: arhytmos@psych.pl, www: arhytmos.psych.pl

Numer: 2006 28   Autor: Marcin Pietraszek





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *