Zawarcie związku małżeńskiego to bardzo ważny dzień w życiu. Ogromne przeżycie dla pary młodej, rodziców i wszystkich uczestników tego wydarzenia. Przygotowując tę uroczystość, można napotkać wiele problemów, więc warto wszystko wcześniej zaplanować, aby obyło się bez „wpadek”

Ach, co za ślub...

Co i kiedy?
12 miesięcy przed – ustalamy datę ślubu i rezerwujemy miejsce ceremonii ślubnej i wesela, szacujemy wstępnie wydatki, dokonujemy wyboru: ślub cywilny czy konkordatowy? 6 miesięcy przed - warto zająć się już kompletowaniem garderoby. Stroje kupujemy, wypożyczamy czy szyjemy na zamówienie? Planujemy urlop w pracy, wybieramy kamerzystę i fotografa.
4 miesiące przed – przygotowujemy listę gości oraz wszelkie niezbędne dokumenty, wybieramy świadków, obrączki, zapisujemy się na nauki przedmałżeńskie.
3 miesiące przed – wybieramy zaproszenia i zlecamy ich druk, planujemy czym pojedziemy do ślubu, uzupełniamy wszelkie dodatki do garderoby.
2 miesiące przed – wysyłamy zaproszenia, rezerwujemy wizytę w salonie kosmetyczno-fryzjerskim, uzgadniamy sposób ozdobienia kościoła, samochodu i sali weselnej, zamawiamy tort weselny i wiązanki ślubne.
1 miesiąc przed – idziemy na próbny makijaż i czesanie, przymierzamy ślubne stroje z dodatkami.
1 dzień przed – przygotowujemy dokumenty i obrączki.
DZIEŃ ŚLUBU – wstępujemy na nową drogę naszego życia.

Przesądy
Na ślub warto wybrać miesiąc posiadający w nazwie literę „r”. Pogoda w dzień ślubu wróży szczęśliwe życie, zaś deszcz dostatek. Panna młoda nie może szyć sama sukni ślubnej, ani nawet pomagać w jej wykonaniu. Jeśli podczas ceremonii obrączka upadnie, powinien ją podnieść udzielający ślubu ksiądz lub ministrant. Pieniądze, którymi obsypywana jest para młoda, oznaczają powodzenie, ryż to symbol płodności. Kieliszki, którymi Młodzi wznoszą toast, powinny być rozbite – na szczęście. Po ślubie Pan Młody przenosi swoją wybrankę przez próg, co powinno zapobiec ewentualnym potknięciom na wspólnej drodze życia. Pamiętajcie, to tylko przesądy - nie musicie w nie wierzyć, ale...

Dobre rady
Ślubnej fryzury i makijażu nie powinno się robić samemu - będziecie zdenerwowane, a wizyta u zaprzyjaźnionej fryzjerki i makijażystki będzie chwilą wytchnienia i oderwiecie się od domowej krzątaniny. Kiedyś zioła i kwiaty przynoszone na ślub miały magiczne znaczenie, dziś ślubna wiązanka jest tylko ozdobą i uzupełnieniem stroju i trudno wyobrazić sobie pannę młodą bez bukietu - ważne, aby wiązanka była estetyczna i tworzyła harmonijną całość ze strojem obojga narzeczonych. Obrączki to chyba najważniejsze akcesoria ślubne – będziemy je nosić do końca życia. Może warto wygrawerować coś osobistego na wewnętrznej stronie obrączek? Zaproszenia wręczamy osobiście – o ile to jest możliwe. Jeśli wysyłamy je pocztą, to nie później niż na miesiąc przed uroczystością. Przy wyborze lokalu zwrócić należy uwagę, czy oferuje dekorację i ma własną orkiestrę. Wybierzcie się wcześniej tam na obiad i sprawdźcie jakość serwowanych dań i obsługi. W przypadku fotografa (więcej informacji na następnej stronie) jak i filmu video zdajcie się na profesjonalistów - to jest pamiątka na całe życie. Nawet jeśli nie stać was na drogą podróż za granicę, czas po ślubie zarezerwujcie tylko dla siebie – w Polsce też można wybrać urocze miejsca.
A potem żyjcie długo i szczęśliwie.

Numer: 2005 10   Autor: ak





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *