W Wielgolesie
Zespół Szkół im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie, gm. Latowicz
w strukturze szkoła podstawowa i gimnazjum funkcjonuje od 1 września 2003 roku. Dyrektorem szkoły jest Roma Piłatkowska – polonistka, która w procesie wychowawczym kładzie duży nacisk na wskrzeszenie tradycji regionalnych
Edukacja u Romy
Aktualnie do szkoły wielgoleskiej uczęszcza łącznie 266 uczniów, w tym 155 – do podstawówki, a 111 – do gimnazjum. Uczniowie uczestniczą w zajęciach „edukacji regionalnej” według programu autorskiego tutejszego nauczyciela Zygmunta Gajowniczka. Szkoła ma patrona, hymn i sztandar, na którym widnieje werset z Roty „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród”. Staraniem dyrekcji szkoły, grona pedagogicznego i uczniów powstała Izba Regionalna, która jest w ciągły sposób doposażana w nowe eksponaty zarówno przez dzieci, jak i rodziców. Dyrektorka szkoły zamierza utworzyć Szkolny Zespół Regionalny o charakterze muzyczno-wokalnym. Stroje już mają. Dużym wsparciem dla dyrekcji szkoły jest aktywna rada rodziców na czele z Celiną Sadowską jako przewodniczącą. Organizowane imprezy dochodowe jak zabawy, zwłaszcza sylwestrowe, umożliwiają doposażenie szkoły w potrzebne przedmioty i urządzenia. Wspólnie z radą rodziców szkoła organizuje także imprezy środowiskowe, jak Dzień Babci i Dziadka, Święto Rodziny i coroczną wigilię.
Zarówno szkoła podstawowa, jak i gimnazjum uzyskały certyfikaty „Szkoły z klasą”, a obecnie szkoła uczestniczy w projekcie „Szkoły uczącej się”. Uczniowie co roku są laureatami konkursów na etapie przynajmniej powiatowym, szczególnie w ekologii, muzyce, recytacji i sporcie. W aspekcie wychowawczym organizowane są z dziećmi i młodzieżą gimnazjalną jasełka, pastorałki i dziady. Dużym wsparciem dla działań wychowawczych jest pozyskanie od 1 września 2005 roku pedagoga - Marioli Miszczyk.
Ostatnio z MEN szkoła otrzymała nową pracownię komputerową. Monitory z płaskim ekranem, laptop, projektor multimedialny – to nowości cieszące młodzież i nauczycieli szkoły. Dotychczas szkoła nie ma stałego łącza internetowego, co utrudnia dostęp do internetu. Jednak jeszcze w 2006 roku TP S.A. obiecuje rozwiązać tę sprawę. Z problemów wyposażenia technicznego pozostała sprawa remontu 30-letniej instalacji c.o. w starej części szkoły. Znając przychylność wójta gminy Bogdana Świątka-Górskiego dla oświaty dyrektorka liczy, że i ten mankament niedługo zostanie rozwiązany.
Grono pedagogiczne szkoły liczy 23 nauczycieli, w tym 10 dyplomowanych. Nauczyciele wydają „Biuletyn”,
w którym zamieszczają ciekawe artykuły z życia szkoły, zaś uczniowie redagują gazetkę szkolną „Świderek”.
Numer: 2006 23 Autor: (fz)
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ