Na Dzień Dziecka

W środę, 24 maja sejm 302 głosami przyjął uchwałę o ustanowieniu 1 czerwca w Polsce dniem bez alkoholu

Mała prohibicja

Posłowie apelowali do samorządowców o podjęcie działań zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych i zmniejszenia dostępności do nich. Zdania są podzielone, ale jedno jest pewne – uchwała przeciwdziałaniu alkoholizmowi służyć nie będzie. Idzie o spokój, a może i radość dzieci z 2 mln polskich rodzin z problemem alkoholowym jak wynika z uzasadnienia do uchwały. Czy jest na to szansa? Bolesław Białas, pełnomocnik prezydenta Siedlec ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i kierownik Poradni Leczenia Uzależnień uważa, że trzeba przynajmniej to sprawdzić.
- Za najważniejszy aspekt tej ustawy uważam zwrócenie uwagi na problem, na związek alkoholu z sytuacją dziecka i na rodziny, w których dzieci wychowują się w oparach alkoholowych. Ten dzień to święto dzieci, który w takiej formie może stworzy okazję, by rozmawiać z nimi na trzeźwo. Przez ostatnie lata w Polsce doprowadzono do tego, że żadna zabawa nie może odbyć się bez piwa i to widać. Jeszcze 3 lata temu, 1 czerwca odbywała się w Siedlcach masowa impreza alkoholowa…
Białas podkreśla, że lobby alkoholowe jest na tyle głośne, że punkty sprzedaży napojów alkoholowych znajdują się nawet opodal piaskownicy, ale przeciwnicy takich praktyk zachowują się jakby ich nie było. Może wiec ustawa ich ośmieli? I argumentem niech nie będą straty skarbu państwa, bo tylko w Siedlcach roczny obrót alkoholem to 46 mln zł, a drobny uszczerbek można szybko odrobić.
Zupełnie innego zdania jest Andrzej Sitnik, dyrektor siedleckiej SP-7:
- Nie od dziś wiadomo, że owoc zakazany bardziej kusi. Jeśli nikt by o tym nie mówił, wiele osób nawet by nie pomyślało w tym dniu o alkoholu.
Uchwała z pewnością uwydatni sytuację dzieci z rodzin z problemem alkoholowym, ale też z pewnością już zawczasu skieruje uwagę konsumentów właśnie na napoje procentowe, ale to czas pokaże, czy w narodzie słynącym ze swych skłonności przyjmie się pomysł trzeźwego świętowania Dnia Dziecka – dziecka, którego prawa wobec szkoły, wychowawców, kolegów i dorosłych, są tak podkreślane.

Numer: 2006 23   Autor: (jod)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *