Laureatki olimpiady rolniczej

Najlepsze i najmądrzejsze gospodynie w powiecie mińskim pochodzą z Cegłowa, Bestwin i Zamienia. Za wiedzę o przedsiębierczości i wiejskim gospodarstwie domowym otrzymały sprzęt AGD, a pozostałe 27 pań – żelazka z pełną aparaturą nawilżającą

Będą prasować

Laureatki olimpiady rolniczej / Będą prasować

Wtorek 23 maja poslużył doradcom rolniczym do sprawdzenia wiedzy 30 laureatów gminnych olimpiad wiedzy o gospodarstwie i przedsiębiorczości. Jest się czym szczycić, bo – jak orzekła szefowa MODR z Siedlec – powiat miński należy do najaktywniejszych w regionie.
Z testu i zadania praktycznego można było uzyskać 55 punktów. Były pytania dotyczące diety, zawartości składników pokarmowych i witamin w produktach oraz z wiedzy ekologicznej i ekonomicznej. Niektóre bardzo proste, inne podchwytliwe jak to, że mikrofalówka... oszczędza czas. Gospodybnie wiedzialy, że każdy Polak zjada średnio 5 kg wołowiny w roku, że soja jest najbardziej zmutowana, do domowej pielęgnacji jamy ustnej służy soda i szałwia, a najbardziej kaloryczne owoce to winogrona, banany i daktyle. Domyślały się także, że fasola ma najwyższe wymagania glebowe, tam gdzie rośnie wrzos jest kwaśno, rany trzeba myć ciepłą wodą z mydłem, plamy z jajka wywiabiamy mokrą solą, a napoje (także wyskokowe) nalewamy z prawej strony.
W zadaniu praktycznym rozdzielały zaś produkty o największej zawartości witaminy B, wapnia i cholesterolu. Niektóre panie sporo straciły na tej segregacji, a ostatecznie z 47 punktami na 55 możliwych tytuł mistrzyni powiatu zdobyła Mirosława Krupa z Cegłowa. Wójt Miklaszewski nie krył zadowolenia z kolejnego sukcesu cegłowianek, tym bardziej, że „jego” kobiety (na razie po cywilnemu, bo stroje ludowe są u krawca) umilały piosenkami oczekiwanie na werdykt komisji.
Srebrna gospodyni - Lucyna Dróżdż mieszka w Bestwinach (gm. Siennica), a brązowa to znana działaczka KGW, Helena Konowrocka z podmińskiego Zamienia. Cwartą lokatę zdobyły pozostałe finalistki – Elżbieta Milewska z Olszewic, Ewa Gąsior z Pokrzywnika, Joanna Rudnik z Grodziska, Bożena Cegiełka z Topora, Justyna Skorupa z Oleksianki, Genowefa Szczęsna z Zamienia, Małgorzata Adamiak i Elżbieta Gutowska z Cegłowa, Elżbieta Kowalczyk i Ewa Turkawka z Lubomina, Ewa Rucińska z Piotrowiny, Izabela Rawska z Moczydeł, Wiesława Glinka ze wsi Abramy, Elżbieta Baranowska z Wólki Czarnińskiej, Elżbieta Antosiewicz z Bestwin, Elżbieta Królak z Łazisk, dwie Danuty – Kowalska i Lipska oraz Maria Kowalska z Redzyńskiego Urszula Święch z Lasomina, Cecylia Bortkiewicz i Maria Szczepaniak z Rudy, Janina Dróżdż z Arynowa, Teresa Nejman z Olesina, Grażyna Szczepanek z Woli Rafalowskiej, Małgorzata Prądzewska z Rudy Pniewnika, Hanna Kuć z Wiśniewa i Beata Pytkowska z Dobrego. Wszystkie nagrody wręczał starosta Antoni J. Tarczyński w towarzystwie kierownika PZDR, Janusza Niedźwiedzkiego.
Oprócz występów pań z Cegłowa i Wrzosu z Jakubowa, organizatorzy zadbali o szkolenie i wiejskie potrawy. Mimo smakołyków (jak zawsze wyśmienitych) w sali lustrzanej było smutno. A wystarczyłoby trochę ludowej muzyki. Trudno we wtorek o 14.00 mieć na nią ochotę i czas. Ale w inne dni, a tym bardziej w sobotę, doradcy rolników odpoczywają.

Numer: 2006 22   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *