585 lat Mińska Mazowieckiego

Przez cztery dni trwały uroczystości obchodów 585-lecia nadania praw miejskich Mińskowi Mazowieckiemu. W czwartek 18 maja burmistrz Zbigniew Grzesiak rozpoczął je od wmurowania aktu erekcyjnego aquaparku, który powstanie u zbiegu ulic Granicznej i Wyszyńskiego

Jak bracia

585 lat Mińska Mazowieckiego / Jak bracia

Świadkami ceremonii byli m. in. delegaci samorządów miast zaprzyjaźnionych i bliźniaczych, którzy dzień wcześniej przyjechali do Mińska. Na konferencji prasowej zorganizowanej z tej okazji dowiedzieliśmy się, że celem partnerskiej współpracy miast jest nawiązanie kontaktów w dziedzinie kultury i sportu oraz organizacja integracyjnych obozów młodzieżowych. Jako że Mińsk ma centralne położenie geograficzne wspólnoty miast, jemu przypada rola organizatora młodzieżowej wymiany. Przedstawiciel włoskiego Cori widzi w perspektywie także współpracę biznesową.
W czasie spotkań integracyjnych i roboczych określone zostały wstępne ustalenia o wymianie młodzieży szkolnej. Największe zainteresowanie wykazała tu delegacja z Lacey w USA. Jej oficjalna wizyta przedłużyła się i w poniedziałek 22 maja Amerykanie odwiedzili placówki oświatowe w Mińsku i powiecie. Z jakim skutkiem, dowiemy się w niedługim czasie. Goście, szczególnie z miast zza wschodniej granicy, zachwyceni byli gościnnością mińszczan, estetyką miasta i bezpieczeństwem na ulicach. Wyjeżdżali z żalem, a pożegnanie przedłużało się. Nareszcie doczekaliśmy się konkretnych działań wynikających ze spotkań samorządowców z różnych krajów. Mińsk we wspólnocie miast bliźniaczych i zaprzyjaźnionych pomału staje się liderem i inicjatorem możliwych na tym etapie działań.

Tablice pamięci
Oficjalnym początkiem obchodów Dni Mińska była piątkowa msza polowa pod pomnikiem lotników 1 PLM Warszawa, którą celebrował ksiądz komandor Leon Szot. Dowódca 23 Bazy Lotniczej NATO płk. pil. Jan Rajchel i dowódca 1 eskadry lotnictwa taktycznego ppłk dypl. pil. Robert Cierniak powitali zgromadzonych mińszczan, żołnierzy i zaproszonych gości, w tym generalicję, parlamentarzystów i przedstawicieli samorządów lokalnych. Otoczenie pomnika zmieniło oblicze – pojawiły się przy nim kamienne tablice obrazujące cztery etapy w historii pułków lotniczych o nazwie „Warszawa” od 1921 do 2000 roku, które odsłonięto podczas uroczystości. Wystąpienia swoje mieli m. in. burmistrz Zbigniew Grzesiak, w imieniu parlamentarzystów poseł Czesław Mroczek, starosta Antoni J. Tarczyński, a w imieniu Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa inicjator budowy pomnika, gen. bryg. Roman Harmoza. Apel poległych zakończyła salwa honorowa. Na pokaz fajerwerków zgromadziła się tak liczna rzesza mińszczan, że przez tłum niemożliwym było się przecisnąć. W odczuciu większości zgromadzonych tegoroczna uroczystość o klasę przerosła dwie poprzednie.

Dzień lotników
Następnego dnia odbył się piknik na lotnisku w Janowie. Jego największą atrakcją był pokaz dynamiczny Miga-29 pilotowanego przez kpt. Witolda Sokoła z zespołu słynnych Orlików. Podniebne akrobacje zachwycały, jednak pilot nie był w pełni zadowolony, bo jak powiedział, ze względu na niski pułap chmur (1.100 m) zmuszony był wykonać mniejszy program. Mimo to widzom dech zapierało, kiedy samolot na pełnym dopalaczu wchodził w wiraże – wtedy przeciążenie dochodziło do 9 G, czyli ciało pilota dziewięciokrotnie zwiększało wagę. Wystawy sprzętu latającego, pokazy akrobacyjnego modelu, przeloty legendarnym An-2 i awionetką miały mniejszy rozmach, niż rok temu. Jednak tłumy odwiedzających przez cały dzień przemieszczały się przez lotnisko, korzystając z możliwości zakupu atrakcyjnych towarów na kiermaszach czy podziwiania zespołów artystycznych jak Jame Roma i słowackiego folkloru. Dni otwartych koszar w Janowie były szczególną atrakcją dla gości zagranicznych, w tym attache obrony Rosji płk. Georgija Czełomakina. Nad organizacją i logistyką imprez lotniczych czuwał zespół mjr. Ryszarda Gorczycy.

Zasłużeni
Uroczystą sesję rady miasta w Pałacu otworzyło przemówienie burmistrza Zbigniewa Grzesiaka traktujące o historii Mińska Mazowieckiego i podobny referat prezesa TPMM Janusza Kuligowskiego. Trochę to wzmogło napięcie przed wręczeniem tytułu „Zasłużonego dla Miasta Mińsk Mazowiecki”. Do aktu nadania tytułu podchodzili, nie kryjąc wzruszenia: Bogusława Bednarska – wieloletnia dyrektorka Dąbrówki, Marianna Górska – pracowniczka oświaty i historyczka mińskiego ZNP, Marian Mrozik – długoletni księgowy SM Przełom, Marek Chabrowski – twórca grafik i obrazów Mińska Mazowieckiego, dyrektorka zasłużonej Budowlanki - Teresa Wargocka oraz Tomasz Ciechański – dyrektor Kopernika, pierwszej mińskiej podstawówki. Nie zjawił się na sesji najbardziej zasłużony miński harcerz, 90-letni Brunon Janeczek.
Na występ orkiestry reprezentacyjnej Wojska Polskiego czekano z niepokojem, bo niebo nie było łaskawe tego dnia. Jednak wypogodziło się i wszystko poszło jak z płatka. Orkiestra, soliści i balet co chwila nagradzani byli gromkimi brawami. Ich występ przypadł do gustu szczególnie gościom zza wschodniej granicy. Nie dziwota – przypominał bowiem kołobrzeskie festiwale. Wieczorem odbyło się pożegnalne spotkanie z zagranicznymi gośćmi, na którym obdarowywano się prezentami. Po kolacji do tańca przygrywał zespół muzyczny MDK Tamarysze.
W międzyczasie wymieniano się adresami i pamiątkami, a pożegnalnym gestom towarzyszyło niekłamane wzruszenie. Nasza redakcja była świadkiem prawdziwej międzynarodowej integracji w Mińsku, który w oczach cudzoziemców jest miastem w pełni europejskim. Za rok mogą sprawdzić, czy nie stanie się światowym.

Numer: 2006 22   Autor: Fot. jot, fotop, A. Ryszawa. Więcej zdjęć na www.fotopia.pl





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *