W Stanisławowie

Gminna Biblioteka Publiczna w Stanisławowie gościła popularną autorkę książek dla dzieci i dorosłych, Wandę Chotomską

Chotomska też czyta

W Stanisławowie / Chotomska też czyta

Bohaterkę spotkania przywitała kierownik miejscowej biblioteki, Wiesława Czapska wraz z dziećmi z zerówki, uczniami klas II i III ze Stanisławowa oraz trzecioklasistami z Ładzynia. Pani Wanda podziękowała za zaproszenie i rozpoczęła wręczanie nagród dzieciakom, które brały udział w konkursie na najciekawszą ilustrację do jej utworów. Jury w składzie: Elżbieta Król, dyrektorka GOK-u oraz Katarzyna Trawicka, nauczycielka plastyki z GM wyłoniło 5 finalistów. Pierwsze miejsce zajęła Ola Ludwiniak za rysunek do „Ballady o krasnoludku”, II – Natalia Kurek za „Karetę z piernika”, na III znalazł się Paweł Książek z „Dlaczego ryby rozmów nie wiodą?”, IV zajął Patryk Gnich za „Dzień dobry, królu Zygmuncie”, a V – Patrycja Marczak i jej „Kurcze blade”. Dzieciaki otrzymały książeczki Chotomskiej z jej autografem. Pozostałych, którzy brali udział w konkursie (łącznie 20 uczniów z SP Stanisławów i Pustelnik), nagrodzono dyplomami i długopisami. Chotomska wybrała też najlepszą według niej ilustrację pędzla Natalii Jankowskiej do „Legendy o złotej kaczce” i zabrała ze sobą. Chwilę potem rozstrzygnięto konkurs na największą liczbę wypożyczonych książek.
I miejsce zdobyła Ola Ludwiniak (387 książek), II – Paulina Pietrzyk (56), III – Natalia Gadomska(50). Wśród dorosłych zwyciężył Andrzej Kania (59), II – Aniela Słowik (47), III – Maria Tabor i Marta Piwek (43). Natomiast w filii bibliotecznej w Ładzyniu wyróżniono Kamila Boruckiego, Ewę Zawadzką i Milenę Kowalczyk, a w Pustelniku – Justynę Sioch, Joannę Duszczyk i Michała Reka.
Dla bajkopisarki drugoklasiści po okiem pani Urszuli Araszkiewicz przygotowali konkurs pięknego czytania o Koperniku. Uczniowie wyrecytowali też utwory Chotomskiej, m.in. wiersz „Dla mamy”, „Neonowa krowa”, a „Kurcze blade” zaprezentował Krzysio Kalinowski z Ładzynia, finalista warszawskiego (III m.) i mińskiego (I m.) konkursu „Warszawska syrenka”.
Masa rąk poszła do góry, gdy autorka poprosiła o zadawanie jej pytań. W wieku 4 lat nauczyła się czytać, 3 lata później napisała pierwszy wiersz oparty na Mickiewiczowskim „Powrocie taty”. Pomysły bierze z... myślenia, potrafi np. ułożyć czterowers podczas gotowania makaronu. Ulubioną książka autorki są „Dzieci pana Astronoma” (już wkrótce ukaże się w Japonii), a jej debiutem było „Tere fere”. Zdradziła też, że uwielbia czytać, a dzień zawsze zaczyna od przeglądu gazet.

Numer: 2006 22   Autor: Sylwia Gadomska





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *