Tylko dla gimnazjalistów

Egzaminy gimnazjalne już za nami. Ich wyniki poznamy w połowie czerwca. Wtedy będzie już za późno na poszukiwanie odpowiedniej szkoły. Już teraz (od 7 do 19 maja) gimnazjaliści powinni określić swoje szkolne preferencje. Chcemy im w tym wyborze pomóc

Średnie pokusy

Tylko dla gimnazjalistów / Średnie pokusy

W ubiegłym roku największe wzięcie miało liceum Macierzanki, gdzie złożono 596 podań (przyjęto 186 osób), kolejna była ZS-1 (512 podań, 155 przyjęć) i ZSE (396, 68). Obecnie najwięcej miejsc, bo aż 180 szykują na rok szkolny 2006/2007 dla gimnazjalistów licea Macierzanki oraz ZS MCS (tu ogółem 300 na wszystkich profilach). ZS-1 przygotowała 150 miejsc w LO i zawodówce, 120 w technikum i 30 w LO uzupełniającym; ZS-2 zapewnia 120 miejsc w LO profilowanym i technikum (w tym 30 w uzupełniającym), 106 w zawodówce i 60 w szkole policealnej; ZSE 120 w liceach, 60 w technikum i 30 w szkole policealnej; ZS w Siennicy ma 60 miejsc dla przyszłych licealistów; ZSA Janów natomiast 120 miejsc w technikum, 30 w zawodówce i szkole policealnej.
W siedleckich liceach będzie łącznie 1230 miejsc, w liceach profilowanych – 340, w technikach – 555, a w zawodówkach – 445. Uczniami I LO im. B. Prusa chce być 2-3 razy więcej uczniów niż szkoła oferuje miejsc. Największym zainteresowaniem cieszą się klasy matematyczne i klasa biologiczna. W 9 oddziałach czeka na gimnazjalistów 270 miejsc. II LO im. Królowej Jadwigi likwiduje 1 z 2 klas biologiczno-chemicznych oraz lingwistyczną z językiem niemieckim i otwiera 7 z 210 miejscami. Do IV LO im. S. Żółkiewskiego kandyduje 312 osób. Oprócz klasy humanistycznej nabór będzie prowadzony m.in. do klasy matematyczno-geograficznej i lingwistycznej z językiem angielskim. ZSP-4 im. Kazimierza Wielkiego oferuje kształcenie w LO w klasach matematyczno-geograficznej, lingwistycznej z angielskim, w LP o specjalności usługowo-gospodarczej i ekonomiczno-administracyjnej oraz w zawodówce o kierunku ogrodniczym, gastronomicznym i mechanicznym.
W ZSP-1 oblegane były klasy LO: matematyczno-informatyczna i matematyczno-przyrodnicza, LP: mechatroniczna i zarządzania informacją oraz klasy technikum o kierunku elektronicznym i mechatronicznym.
Większość z 78 cegłowskich absolwentów gimnazjów wybierze licea maturalne. Niektórzy planują 3-letnie studium zawodowe, dobrą pracę i wyższe studia zaoczne. W Mrozach żaden z 84 uczniów kończących gimnazjum nie wybiera się do zawodówki, raczej technikum i licea. Pilnie uczą się języków. Ze szkół technicznych preferują rolnicze i samochodowe. Niektórzy już przebąkują o ewentualnej pracy za granicą. W Jeruzalu 37 abiturientów gimnazjum chce mieć różne zawody np. kucharz, fryzjerka, kelnerka, sprzedawca i te zawodówki wybiera 4 uczniów; 21 – chce uczyć się w technikum: 2 - gastronomiczne, 2 - rolnicze, 10 - do mechanicznego; 2 - wybiera informatykę; 3 - hotelarstwo w Janowie; 2 – Budowlankę. Tylko 12 zdecydowało się na liceum.
W innych gminnych gimnazjach nie przeprowadzono szkolnych ankiet, więc już za tydzień sami przedstawimy preferencje gimnazjalistów.

Numer: 2006 20





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *