Z biskupem Kiernikowskim

- To będzie centrum doskonałości społecznej, bo jeśli odwołać się do Biblii, to wyciągnięcie pomocnej ręki jest właśnie doskonałością – powiedział w Siedlcach ks. biskup ordynariusz Zbigniew Kiernikowski chwilę przed poświęceniem i uroczystym przecięciem wstęgi w Centrum Integracji Społecznej, w środę 26 kwietnia

Praca uświęcona

Z biskupem Kiernikowskim / Praca uświęcona

Centrum Integracji Społecznej to pionierska na Mazowszu inicjatywa przywracania do społeczeństwa osób zagubionych w trudnej współczesności, nie mogących samodzielnie zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych, będących w sytuacji powodującej ubóstwo i uniemożliwiającej lub ograniczającej aktywność zawodową, społeczną i rodzinną, które przejawiają chęć zmiany swojego położenia. Kierowane są tu przez siedlecki MOPR, PUP i Poradnię Leczenia Uzależnień. Osób rokujących w opinii CIS nadzieję na reintegrację społeczną i zawodową, które złożyły podanie o przyjęcie, czyli oczekujących, jest 100. To tu w ramach przeszkolenia długotrwale bezrobotni przez wykonywanie pracy przeważnie zdobywają nowe zawody i umiejętności, poszerzają wiedzę i zyskują pozytywne referencje wymagane przez pracodawców. Uczestnicy biorą też udział w warsztatach terapeutycznych i grupach wsparcia.
- W tym czasie obowiązuje surowa dyscyplina, jak w zakładzie pracy – mówi instruktor sekcji. – Nie wszyscy pracują tu przez 11 miesięcy. To zależy od potrzeb pracodawców – potentatów z regionu. Niektórzy pracownicy już wiele potrafią i tylko się doskonalą. Pierwszy już po czterech miesiącach szkolenia zostanie zatrudniony w CIS jako instruktor sekcji spawalniczej. Organizację zarejestrowano jeszcze w sierpniu ub.r. Pierwszych sześciu uczestników rozpoczęło zajęcia w styczniu 2006 r. Wkrótce 18 mężczyzn wykonywało prace w ramach sekcji remontowo-budowlanej w użyczonym przez miasto budynku przy ul. Budowlanej 1, gdzie już działa biuro Centrum, a 4 maja ruszą prace sekcji spawalniczej, którą wyposażył marszałek województwa. Wówczas uczestnikami Centrum będzie już 40 osób, a do końca roku nawet 60, bo mają też powstać 2 sekcje kobiet. Pierwsza – krawiecka wkrótce, bo CIS ma już 9 maszyn i czeka tylko, by pracownicy sekcji remontowo-budowlanej przygotowali kolejny budynek przy ul. Rynkowej użyczony przez miasto. Następna – jesienią.
- CIS z założenia zarabia trochę na siebie dzięki wykonywaniu zleceń dla firm. Już w maju sekcja spawalniczo-ślusarska zrealizuje zamówienie dla Polimexu Mostostal – wyjaśniła Elżbieta Chodak, która wraz z kierownikiem Centrum, Andrzejem Hojną wytrwale doprowadzała do jego powołania. Środki finansowe uzyskane w ten sposób, obok wsparcia budżetów województwa i miasta i Funduszu Pracy oraz środków własnych z Caritas Diecezji Siedleckiej i NSZZ Solidarność, będą przeznaczane na działalność Centrum.
- Centrum integruje nie tylko uczestników, ale i bardzo dużo instytucji i organizacji siedleckich – powiedziała podczas inauguracji charyzmatyczna Elżbieta Chodak.
Poświęcenie CIS było włączone w szerszy kontekst 15-lecia Caritas Diecezji Siedleckiej, które minęło 15 kwietnia, a zaznaczone było późniejszymi, środowymi uroczystościami, gdzie wspominano historię, służbę i darczyńców organizacji oraz mszą św. pod przewodnictwem ks. biskupa ordynariusza, Zbigniewa Kiernikowskiego – autora wprowadzenia o caritas jako miłości dobroczynnej nadającej sens ludzkiemu działaniu i pogłębiającej relację z Bogiem.

Numer: 2006 19   Autor: Joanna Dybowska





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *