Zadbali o Niedbalskiego

W miniony czwartek, 20 kwietnia, na poddaszu siedleckiego Muzeum Regionalnego w dość kameralnym gronie spotkali się badacze i fascynaci niezwykłej wszechstronnej postaci Aleksandra Serwacego Niedbalskiego - ludowca, parlamentarzysty, strażaka, dziennikarza i pedagoga, który działał w międzywojniu na ziemi siedleckiej i zasłużył się dla Podlasia i całego kraju

Rasowy działacz

Zadbali o Niedbalskiego / Rasowy działacz

Konferencja naukowa zorganizowana przez Zakład Historii Wsi Instytutu Historii AP, Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne - oddziały w Garwolinie i w Siedlcach oraz siedleckie Muzeum Regionalne stanowiła swoiste nawiązanie do wystawy „W służbie dla kraju, społeczeństwa i człowieka. W 110. rocznicę urodzin posła Aleksandra Niedbalskiego”, jaka w muzeum prezentowana była w maju ubiegłego roku. O bohaterze wydarzenia wypowiedział się prof. Arkadiusz Kołodziejczyk z AP: - To osoba o niezwykle rozległych zainteresowaniach, która prowadziła szeroką działalność popularyzatorską, dziennikarską, społeczną, historyczną, a konferencja to sposób, by ją upamiętnić i może zestawić ze współczesnością, choć ta konfrontacja wypada na niekorzyść współczesności. Aleksander Niedbalski jest dla niej wzorem jako przedstawiciel pokolenia, które budowało Polskę i krzewiciel myśli państwowej.
Natomiast dyrektor muzeum, Sławomir Kordaczuk, stwierdził lakonicznie: - To kawał siedleckiej historii.
Bo, jak uzupełniła dr Mirosława Bednarzak-Libera z AP, niewielu jest ludowców, parlamentarzystów, strażaków, dziennikarzy i pedagogów w jednej osobie, wywodzących się z Siedlec, a znanych szerzej w kraju.
Po przygotowanej przez dyrektora wstępnej prezentacji fotografii i materiałów ze zbiorów Muzeum Regionalnego związanych z życiem Niedbalskiego, który w Siedlcach pojawił się w 1912 r., prelegenci - Sławomir Zawadka, Tadeusz Boruta, Tadeusz Piesio, Dariusz Grzegorczuk, Mirosława Bednarzak-Libera, Janusz Gmitruk oraz Remigiusz Matyjas analizowali obszary dokonań i działalności tej głęboko we wszystko zaangażowanej postaci - polityczny i niepodległościowy, parlamentarny, pożarniczy, redaktorski, ludowcowy oraz oświatowy. Poznawali drogę życia, atmosferę domu Aleksandra Niedbalskiego.
Wystąpienia, choć niedługie, to wyraźnie oparte były o wnikliwe badania, a sam ich bohater – Aleksander Niedbalski – także laików mógł zachwycić zakresem swoich działań oraz oddaniem i pasją organizowania, tworzenia, aktywizowania i zachęcania innych, uczenia i szerzenia oświaty. To bowiem Niedbalski był pomysłodawcą strażackiej wieży wspinaczkowej w Siedlcach, zmotoryzowanej Szkolnej Straży Pożarowej przy siedleckiej Szkole Rolniczej, wraz z żoną – twórcą „Gazety Kobiecej” jako dodatku do „Woli Ludu”, autorem symbolu ludowców - zielonej czterolistnej koniczynki, wreszcie dyrektorem Szkoły Rolniczej w Wacyniu pod Radomiem. Patronował wielu jeszcze innym przedsięwzięciom, bo jak określił Janusz Gmitruk, dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego: - To był rasowy działacz.

Numer: 2006 18   Autor: (jod)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *