W Dąbrówce

Podczas drugiego Forum Teatralnego „Baśniowa podróż po Europie” baśnie duńskiego pisarza Andersena skupiły w Dąbrówce jej wychowanków oraz uczniów ze Stojadeł, z Janowa oraz mińskiej „Piątki”. W sumie 10 grup, które uświetniły 201. rocznicę urodzin baśniarza

Czar baśni

W Dąbrówce / Czar baśni

Forum otworzyła wicedyrektor Jolanta Prus, życząc artystom, by dali się ponieść radości tworzenia. Do tego jednak nie trzeba było szczególnie zachęcać, a dyplomy i słodkie niespodzianki przygotowane przez organizatorkę spotkania, Teresę Romaszuk stały się tylko dopełnieniem dla ich spontanicznych wystąpień. Wiele energii, kolorystyki, akceptacji różnorodności, ale i humoru wnieśli swym „Brzydkim Kaczątkiem” uczniowie z SP-5, podopieczni Ewy Brody. Perypetie młodego kaczorka uchwyciła nie tylko grupa aktorów, ale również baśniowa gazeta o zadziwiająco znajomym tytule „Co słychać na podwórku?”. Z całą plejadą kostiumowych bohaterów, rozmachem przepięknych strojów wkroczyli na scenę drugoklasiści Hanny Bartnickiej, by wierszem opowiedzieć baśń o „Księżniczce na ziarnku grochu”. Inną wersję tej baśni zaprezentowali podopieczni Katarzyny Trojanek. Wysokie obcasy, mini spódniczki oraz gitarowe tło autorstwa Maćka Walewskiego było zaiste współczesnym i niezwykle nowoczesnym spojrzeniem na tę baśniową historię. Wielką popularnością cieszyła się andersenowska Calineczka, bo aż trzy grupy sięgnęły po jej pełne wrażliwości, empatii i współczucia treści. Barwy łąki, urodę zwierzęcego świata i dobroć serca małej dziewczynki wyczarowało widzom Koło Teatralne z Janowa, pod kierunkiem opiekunki Ewy Kostyry. Oryginalność strojów i zamkniętą w melodyjnych piosenkach baśń przyniosły pierwszaki Agnieszki Skalskiej, a czwartoklasiści Teresy Murawskiej historię Calineczki ubrali w pełne romantyzmu i skromności klimaty. Piosenką Andersena, tęczowym tańcem i śpiewem skowronka trzecioklasiści Teresy Romaszuk ukazali historię małego polnego kwiatka - Stokrotki. Losy cesarskiego Słowika przyobleczone w autentyczność strojów chińskich wnieśli czwartoklasiści Beaty Kaczmarskiej, zaś pierwszoklasiści Ewy Serafin historię tegoż samego ptaszka przywołali teatrem kukiełki. Wśród wystąpień gościnnych znalazła się baśń M. Kruskler „Perła jaśniejąca w mroku”, samodzielnie przygotowana przez podopiecznych Renaty Miszczak.
Teatralne interpretacje baśni, ale też słowa Andersena czytane przez samych uczniów, bibliotekarkę szkoły Dorotę Wierzbicką oraz przedstawicielkę Wydawnictwa Rożek, Joannę Sułek, przekonywały wszystkich zebranych, że warto czytać. Plastyczną oprawą Forum stały się konkursowe prace dzieci Dąbrówki, „Piątki” oraz Koła Plastycznego z Janowa, prowadzonego przez Bożenę Kawkę. Podczas spotkania dokonano także prezentacji konkursowych wierszy oraz listów do baśniopisarza, przygotowanych przez samych aktorów, jak również przez podopiecznych Ewy Żmudzkiej – SP w Stojadłach, Agnieszki Pielasy i Małgorzaty Bocheńskiej - SKE „To tu to tam” SP w Janowie oraz Mirosławy Dziugieł i Małgorzaty Łubowskiej ze SP-2. Nadawcy listów wracając do krainy dzieciństwa śmiało piszą do Andersena, że stworzeni przez Pana bohaterowie to nasi przyjaciele. Dzięki nim nauczyliśmy się, że miłość jest w życiu bardzo ważna, a dobro zwycięża nad złem. Chcielibyśmy, żeby te zasady były stosowane przez wszystkich, a wtedy życie byłoby łatwiejsze, a także pełne radości, przyjaźni i zrozumienia.

Numer: 2006 17   Autor: Teresa Romaszuk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *