W regionie

W środę, 29 marca w siedleckim Publicznym Gimnazjum nr 6 zachwyty budziły interpretacje najpiękniejszych strof śpiewnej poezji rosyjskiej, a to za sprawą młodzieży z regionu, która niezależnie od wieku odnajduje urok tego języka

Modny rosyjski

W regionie / Modny rosyjski

W swoistym forum licznego grona rusycystów i ich uczniów, jakim był trzeci już Konkurs Recytatorski Poezji Rosyjskiej, niemal 150 młodych miłośników twórczości klasyków wschodniej Słowiańszczyzny reprezentowało ponad 35 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z subregionu siedleckiego. Organizatorzy cieszą się, bo z każdym rokiem wzrasta zainteresowanie konkursem. W tegorocznej, trzeciej edycji uczestniczyło dwukrotnie więcej młodzieży niż przed dwoma laty w pierwszej!
Konkursowi będącemu inicjatywą Samorządowego Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli oraz gimnazjum nr 6 osobiście patronowali znamienici goście – Urszula Wyrzykowska-Dudek, dyrektor SCDiDN, Teresa Woźniak, doradca metodyczny nauczycieli języka rosyjskiego, zastępca prezydenta Siedlec Anna Sochacka, dyrektor „szóstki” Jadwiga Filus, Antoni Idkowiak, zastępca prezesa siedleckiej jednostki Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, zastępca siedleckiego starosty, Zygmunt Wielogórski, a patronem duchowym został Andrzej Świątek, który jeszcze niedawno współorganizował i wspierał konkurs.
W dwóch grupach uczniów szkół podstawowych, kolejnych dwóch gimnazjalistów i w jednej młodzieży ponadgimnazjalnej w swobodnej atmosferze oceniano poprawność fonetyczną, interpretację i wyraz artystyczny recytacji dwóch utworów w języku rosyjskim. Wrażeń estetycznych dostarczały utwory rosyjskiego panteonu – Puszkina, Lermontowa, Marszaka, Millera, Symonowa, Krasowa czy autorów poezji dla dzieci, jak Michałkow.
Zdaniem młodszych i najmłodszych uczestników – Oli i Justyny z gimnazjum w Iganiach oraz Martyny i Karoliny z tamtejszej szkoły podstawowej, nie było łatwo ze względu na sporą konkurencję. Licealistkom z siedleckiego Żółkiewskiego, które zdecydowanie preferują rosyjski, przeszkadzał raczej stres. Jak jednak zdradziła rusycystka ze szkoły w Krześlinie, młodzieży nie trzeba namawiać, bo to prymusi, którzy chętnie pracują. Niemniej z talentów komisje wyłoniły istnych geniuszy recytacji – po dwóch laureatów trzech pierwszych nagród. Wśród uczniów szkół podstawowych okazali się nimi Arleta Parfieniuk z Wielgolasu, Agnieszka Trębacka z Gołąbka, Irena Łukasik z Siedlec oraz Karol Demianiuk z Mordów. Zwycięskimi gimnazjalistkami zostały: Karolina Dudek z Mokobód, Joasia Papakul z Mordów, Olga Redzik z Łukowa, Paulina Kardacz z Łosic, Natalia Kudelska z Jabłonny Lackiej oraz Ola Wawrzyszuk z Łosic. Wśród młodzieży ponadgimnazjalnej najlepsze były: Ewelina Szańkowska z Łosic, Madga Pogorzelska z Siedlec i Magda Szczygielska z Łukowa. Prócz zwycięzców spore grono uczniów zostało wyróżnionych, a puchary jako wyróżnienia specjalne za interpretację otrzymali: Karolina Lewociuk z Czerwonki, Angelika Zaniewska z Janowa, Madga Gałązka z Dobrego oraz Ernesta Miłkowska z Sarnak.
Nagrody ufundował prezydent Mirosław Symanowicz, starostwo powiatu siedleckiego i sokołowskiego oraz dyrektor siedleckiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego. Teraz nie tylko laureatom, ale wszystkim recytatorom, których wysoki poziom zgodnie chwaliły komisje jury, pozostaje szlifować ten od niedawna znów perspektywiczny język!

Numer: 2006 15   Autor: Joanna Dybowska





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *