W trakcie uroczystego posiedzenia Sejmu RP grupa kilkunastu kombatantów otrzymała z rąk marszałka Sejmu Włodzimierza Cimosiewicza wysokie odznaczenia państwowe.

Komandoria dla Całki

Wśród odznaczonych Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski był płk Stanisław Całka – rodak Starogrodu w powiecie mińskim.
Zawsze utrzymywał więzi ze swoją rodzinną wsią, wspierał, rozpowszechniał jej imię i utrwalał pamięć. Jest otwarty dla mieszkańców służąc radą i pomocą. Oprócz wydanej w 2002 roku książki „Starogród - wieś mazowiecka”, w której opisał dzieje tej miejscowości na przestrzeni pięćsetletniej historii z własnych środków finansowych ufundował w Starogrodzie szereg obiektów pamiątkowych jak: obelisk z tablicą historyczną na prehistorycznym cmentarzysku, obelisk kamienny z tablicą marmurową w centralnym miejscu wsi z okazji 500-lecia miejscowości. Zbudował też pomnik ku czci poległych mieszkańców Starogrodu w okresie I i II wojny światowej oraz urządził dwie samotne mogiły żołnierzy polskich poległych w 1939 roku w walce w rejonie Starogrodu. We wszystkie te przedsięwzięcia, oprócz kosztów, włożył ogrom trudnej i absorbującej pracy. Jest dumą dla miejscowości i wzorem do naśladowania. (fz)

Data: 03.08.2005Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *