Tylko dla gimnazjalistów

To już trzecia giełda szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu mińskiego, które prezentować się będą przed gimnazjalistami stającymi w tym roku przed wyborem dalszego kierunku kształcenia, przed wyborem dalszej drogi życiowej oraz przed wyborem szkoły, która te ambicje i oczekiwania ma spełnić. Decyzja jest ważna, dlatego wymaga zastanowienia, rozwagi, dyskusji w gronie rodzinnym, a może także zaistnieć konieczność konsultacji z doradcą zawodowym

Giełda szkół w ZS im. MSC

Tylko dla gimnazjalistów / Giełda szkół w ZS im. MSC

Przed podjęciem ostatecznej decyzji zapraszamy na giełdę, aby dokonać właściwego wyboru i nie żałować, nie próbować zmiany zbyt późno, gdyż przeniesienie się z jednej szkoły do innej, w trakcie nauki, graniczy z cudem. Szczególnie gorąco zapraszamy niezdecydowanych jeszcze przyszłych absolwentów 26 gimnazjów publicznych i niepublicznych z powiatu mińskiego. Zapraszamy także rodziców gimnazjalistów do zapoznania się z ofertą edukacyjną szkół, która to wiedza pozwoli państwu doradzić i pokierować karierą edukacyjną, być może też zawodową własnych dzieci. Oferta ta zostanie zaprezentowana w dniach 7-8 kwietnia 2006 r. w godzinach 9.00 – 16.00, a jest w czym wybierać… Indywidualne rozmowy i prezentacja propozycji poszczególnych Zespołów Szkół przez ich uczniów i nauczycieli pozwoli państwu i tegorocznym absolwentom gimnazjów poznać atuty i możliwości edukacyjne na naszym terenie, najbliżej domu. Gospodarzem tegorocznej giełdy jest tzw. „CHEMIK” tj. Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej – Curie w Mińsku Mazowieckim przy ul. 1-go PLM „Warszawa” nr 1, jednak prezentować się będą, jak co roku, wszystkie szkoły prowadzące w tym roku rekrutację gimnazjalistów do klas pierwszych licealnych, techników i zasadniczych szkół zawodowych.
Szkoła to przede wszystkim mądrość, mądrość kształtowania umysłów, postaw, zachowań i umiejętności, mądrość zmieniania uczniów w pozytywną stronę. Nauczamy swych uczniów dążyć do mądrości, do wiedzy, odkrywać nowe, nieznane, inwestować w siebie z pożytkiem dla nich samych i dla przyszłych pokoleń. Mamy po temu dogodne warunki, a także w pełni wykwalifikowaną i doświadczoną radę pedagogiczną - na 64 nauczycieli najwyższy stopień awansu zawodowego - nauczyciela dyplomowanego posiada 22 osoby, mamy też 19 egzaminatorów do nowej matury. Olbrzymi potencjał intelektualny naszej rady pedagogicznej i jej ciągły rozwój zawodowy sprawił, że w ubiegłym roku szkolnym w naszym Liceum Ogólnokształcącym i Liceum Profilowanym na 209 maturzystów tylko 7 osób w LO i 2 w LP nie zdało matury, przy czym 8 osób zdało już poprawkę w styczniu 2006 r. Podobnie zadowalające wyniki uzyskują nasi absolwenci Zasadniczej Szkoły Zawodowej na zewnętrznym egzaminie kwalifikacji zawodowych. Nasi uczniowie pod przewodnictwem nauczycieli mogą osiągać liczne sukcesy w sporcie, konkursach i olimpiadach, znany jest nasz chór „SCHERZO”, który uzyskał srebrny medal na międzynarodowym konkursie chórów w Ołomuńcu – Czechy w 2005 r. Uczniowie mogą tu realizować swe liczne zainteresowania i rozwijać talenty w dziesięciu różnych kołach zainteresowań oraz centrum multimedialnym i trzech salach informatyki. Podczas wycieczek w ramach działalności szkolnego koła PTSM uczniowie mogą w ciekawy sposób poznawać naszą małą i dużą ojczyznę. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej http://www.zsmsc.republika.pl, gdzie można dowiedzieć się i zobaczyć więcej.
Każda szkoła jest inna, ta inność osadzona jest w niepowtarzalnym klimacie, hierarchii wartości uznawanych w danej szkole za najważniejsze, doświadczeń wnoszonych przez poszczególne osoby, postaw i metod działania nauczycieli, jest to szczególnie barwne w dużych zespołach różnych typów szkół. Można powiedzieć, że każda szkoła ma inną, niepowtarzalną, jedyną w swoim rodzaju kulturę. Nieodzownym twórcą tej kultury jest dyrektor szkoły. Zadaniem dyrekcji szkoły jest kształtowanie właściwego wizerunku szkoły, określanego jako image, obraz, reputacja. Zatem wizerunek jest tym, co ludzie myślą o danej szkole, natomiast tożsamość – za pomocą czego ją rozpoznają. Mamy własne logo, hymn i ceremoniał jak większość placówek, tradycję od 1963r. rodem z Technikum Chemicznego z mińskiego Pałacu. Obecnie jako Zespół Szkół w 1997 r. nadaliśmy imię Marii Skłodowskiej – Curie, niezwykle mądrej, ambitnej i pracowitej Polki dwukrotnej laureatki nagrody Nobla w dziedzinie chemii i fizyki, którą cały świat czci i podziwia. Elementy wizerunku i tożsamości są specyficzne, trudne do skopiowania przez inne szkoły, nadają one naszej placówce niepowtarzalny charakter.
Dążenie do konkurencyjności przynosi ogromne korzyści dla ucznia: wyższy poziom nauczania, szersze możliwości rozwoju, godne traktowanie. Przekazywanie informacji o naszych szkołach odbywa się przez różnego rodzaju działania, dbamy o naszą promocję, jednak Giełda jest jednym z wielu sposobów żywego kontaktu ze szkołami ponadgimnazjalnymi. Z naszą szkołą jestem związana od 30 lat, od 23 pełnię tu różne funkcje kierownicze, przy czym dyrektorem jestem od 10 lat. Jest to moje miejsce ulubione, identyfikuję się z nim, zawsze byłam i jestem z niego dumna. Dbam o to, aby jej dorobku nie zaprzepaścić, a raczej go potęgować, aby naszą placówkę rozwijać i doskonalić dla dobra naszych milusińskich. Mogę to czynić dzięki: wspaniałemu zespołowi nauczycieli, współpracowników, którymi mam zaszczyt kierować, dzięki wsparciu organu prowadzącego - Samorządowi Powiatu Mińskiego, dzięki Mazowieckiemu Kuratorium Oświaty, naszej Radzie Rodziców, naszym absolwentom i sponsorom, których traktuję jako partnerów oraz przyjaciół szkoły i własnych.
Stając przed wyborem szkoły średniej – ponadgimnazjalnej, młody człowiek szuka odpowiedzi na podstawowe pytania – nie tylko o sens życia, o to, kim chce być w dorosłym życiu, ale jest to także poszukiwanie konkretnego projektu, według którego swoje życie ma zacząć budować. I to właśnie jest najistotniejszy rys młodości.
Korzystając z okazji zaproszenia na giełdę szkół, pozwalam sobie także na promocję naszej szkoły, niech usprawiedliwieniem dla takich działań będzie chęć afirmacji naszego środowiska, a także wzbudzenie zachęty odwiedzenia naszej placówki i jednocześnie giełdy przez gimnazjalistów i ich rodziców.
Zapraszamy i zachęcamy do odwiedzenia ZS im. MSC nie tylko w dniach Giełdy, do zapoznania się z jej historią i dokonaniami, poznania tego, co u nas dzisiaj oraz planów na przyszłość, bo przecież… życie polega na tym, aby żyć teraźniejszością i łączyć ją z przeszłością, patrząc w przyszłość.

Numer: 2006 14   Autor: Krystyna Milewska-Jakubowska





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *