Alkoholowa krucjata

Przestępczość gospodarcza jest jedną z uciążliwszych do zwalczenia dziedzin. Tytoniowe i alkoholowe kontrabandy są swoistym utrapieniem dla organów ścigania. Policjanci swoimi działaniami eliminują ze środowiska przestępczego kolejne osoby, narażające na straty skarb państwa przez uszczuplenia podatku akcyzowego

Kontrabanda

Alkoholowa krucjata / Kontrabanda

Zwalczanie kontrabandy alkoholowej i tytoniowej na terenie powiatu mińskiego to jedna z głównych domen referatu do walki z przestępczością gospodarczą, bo wykrywalność przestępstw w tej dziedzinie jest dość wysoka i wynosi ponad 95 %.
- Można tu mnożyć policyjne sukcesy w tej dziedzinie. Zatrzymujemy handlarzy, odcinając kolejne odnogi przestępczej ośmiornicy, w efekcie docierając do źródła, czyli do nielegalnych rozlewni, gdzie alkohol jest przetwarzany i stąd trafia na rodzimy rynek – wyjaśnia oficer prasowy mińskiej KPP, sierż. Daniel Niezdropa.
Na te wyniki pracują również policjanci z komisariatów, znajdujących się na podległym mińskiej jednostce terenie, którzy sprawdzają każdą informację o przypadkach nielegalnej sprzedaży alkoholi bądź papierosów bez wymaganych znaków akcyzy. Policjanci przeprowadzają również kontrole drogowe pojazdów, w wyniku których niejednokrotnie ujawniają nielegalne papierosy i alkohol. Towary te są zabezpieczane, a właściciele trefnych fantów odpowiadają za wykroczenia bądź przestępstwa z tytułu nielegalnego „kolportażu”. Tym samym policyjnym działaniem umniejsza się straty Skarbu Państwa, które mogłyby powstać w przypadku wprowadzenia pozbawionych akcyzy towarów do obiegu. Nie trzeba przypominać, że policyjne akcje są również wymierzone w osoby prowadzące pokątną sprzedaż alkoholu na tzw. melinach. Na przełomie 2005 roku policjanci zabezpieczyli prawie 4 tysiące paczek papierosów różnych marek oraz ponad 2 tysiące litrów czystego spirytusu, uniemożliwiając tym samym ich sprzedaż. Z tego tytułu Skarb Państwa mógł stracić ponad 110 tysięcy złotych, w tym około 90 tysięcy złotych z tytułu niekontrolowanej sprzedaży spirytusu oraz prawie 20 tysięcy złotych w związku ze sprzedażą pozbawionych akcyzy papierosów.
- Trzeba tu zaznaczyć, że nielegalnie rozpowszechniany alkohol jest w ponad 90% niewiadomego pochodzenia, tworzony na bazie takich półproduktów, jak płyn do spryskiwaczy, denaturat czy rozcieńczalnik. W cyklu produkcyjnym surowce są odkażane i przetwarzane w gotowy produkt, jakim jest niepewnej jakości spirytus – ostrzega Niezdropa. Postępowania prowadzone przez mińską jednostkę w 12% dotyczyły naruszeń ustawy o napojach spirytusowych i wyrobie alkoholu etylowego. Policja zabezpiecza nielegalną kontrabandę zarówno od obywateli polskich, jak i cudzoziemców, głównie Białorusinów i Ukrainców.
- W 2006 roku policjanci również odnotowali spektakularny sukces, likwidując dwie nielegalne rozlewnie. Zatrzymano trzech obywateli Ukrainy, zabezpieczono prawie 3 tysiące litrów spirytusu bez znaków akcyzy, 6 tysięcy paczek papierosów o wartości rynkowej ponad 200 tysięcyzłotych. Był to duży cios dla gospodarczych przestępców, tym bardziej efektowny, bo zadany przez mińskich funkcjonariuszy – relacjonuje Niezdropa.
Policyjnym okiem objęci są szczególnie drobni handlarze, którzy na różnego rodzaju targowiskach oferują „tani alkohol”. Tą drogą - przez handlarza, ewentualnie kuriera przewożącego tytoniowy bądź alkoholowy towar - jak po nici Ariadny, funkcjonariusze docierają do nielegalnych producentów, likwidując kolejne wytwórnie bądź magazyny. Zaangażowanie, z jakim stróże prawa prowadzą krucjatę przeciwko przestępcom akcyzowym, obrazują w istotny sposób wysokie wyniki ich pracy. Nie jest więc prawdą – jak donoszą nam życzliwi „obrońcy prawa” – że policja sprzyja alkoholowej kontrabandzie. W mińskiej KPP nikt o tym nie słyszał, choć anonimy się zdarzały. – Nasze służby kontrolne są czujne i działają konsekwentnie. Gdyby sygnały się potwierdziły, Wasz tygodnik będzie o tym poinformowany – zapewnia oficer prasowy mińskiej KPP, Daniel Niezdropa. Trzymamy za słowo, a naszym czytelnikom szczerze radzimy, by byle czego nie pili. Nawet gdy częstują.

Numer: 2006 12   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *