W gminie Latowicz

Na terenie gminy Latowicz działa 13 jednostek OSP, które skupiają 335 członków czynnych. Jednostki te podporządkowane są Zarządowi Gminnemu Związku OSP RP, na czele którego stoi od maja 1996 roku jako prezes Bogdan Świątek-Górski

Sygnały do ognia

W gminie Latowicz / Sygnały do ognia

Zwyczajem lat ubiegłych, w styczniu bieżącego roku odbyły się we wszystkich jednostkach OSP zebrania sprawozdawcze oraz posiedzenie Zarządu Gminnego OSP RP w Latowiczu. Zebrania sprawozdawcze są zawsze podsumowaniem dorobku jednostek w zakresie spraw operacyjno-technicznych, gospodarczych, podnoszenia kunsztu ratowniczego, a także wytyczenia planów i zadań na przyszłość.
W posiadaniu gminnych jednostek OSP jest 17 samochodów pożarniczych, 20 motopomp, 1 motopompa pływająca „Niagara”, 117 nowych mundurów koszarowych, 261 mundurów wyjściowych z czapkami, 39 par butów, 136 hełmów, 151 odcinków węży W-52, 120 odcinków węży W-75, 6 radiotelefonów oraz inny sprzęt strażacki. Z większych akcji należy wymienić poszukiwanie zaginionego mieszkańca Chromina w styczniu 2005 r., w którym uczestniczyło 54 strażaków z jednostek OSP w Redzyńskim, Oleksiance, Strachominie, Dąbrówce, Waliskach, Budach Wielgoleskich, Dębem Wielkim Małym i Transborze. Wiosną 2005 roku jednostki z Dębego Wielkiego Małego, Redzyńskiego i Chyżyn zaangażowani byli w akcję przeciwpowodziwą nad Świdrem. Z większych pożarów trzeba wymienić pożar stogów ze zbożem i sianem w gospodarstwie Rombla w Latowiczu – Piaskach, a także wyjazdy do pożarów na terenach innych gmin. Odnotować należy również sporo pożarów nieużytków rolnych. Jednostki gminne brały też udział w ćwiczeniach gminnych, zawodach sportowo-pożarniczych, zarówno gminnych jak i powiatowych, oraz w akcji „sprzątania świata”.
W zawodach powiatowych w Mrozach OSP z Oleksianki zajęła II miejsce na 27 jednostek uczestniczących. W maju 2005 roku, na czele z komendantem gminnym OSP Ryszardem Szajkowskim, 12 pocztów sztandarowych OSP uczestniczyło w pielgrzymce na Jasną Górę.
Środki finansowe na utrzymanie OSP pochodzą z budżetu gminy (2005 r. – 146 tys., 2006 r. – 125 tys.), Zarządu Głównego ZOSP, sponsorów i dochodów własnych. W roku ubiegłym rozbudowano remizę OSP w Budach Wielgoleskich oraz remontowano w - Transborze.
Gminne jednostki OSP w Latowiczu dobrze pracują i skutecznie ochraniają ludzi i ich mienie przed klęskami pożaru, powodziami, zdarzeniami losowymi. Niewątpliwie, obok wójta gminy, bardzo duże zasługi na tym polu ma druh Jerzy Cegiełka, który czynnie uczestniczy w życiu straży na terenie gminy Latowicz już od 30 lat. Wspólnie z żoną Stanisławą pomagają jednostkom OSP w pozyskaniu środków finansowych, pozabudżetowych gminy na zakupy sprzętu p.poż., remonty remizy i garaży oraz w zakupie samochodów strażackich. Obecnie pełni funkcję przewodniczącego gminnej komisji rewizyjnej w Latowiczu. Również duże zasługi w tej działalności ma komendant gminy ZOSP Ryszard Szajkowski, który tą funkcję sprawuje w Latowiczu od kwietnia 1981 roku. To między innymi jego zasługą jest to, że wszystkie jednostki OSP na terenie gminy mają samochody oraz utrzymują sprawność bojową. Znaczącym filarem w gminnej organizacji przeciwpożarowej jest Krzysztof Borówek - od czerwca 2001 roku sekretarz Zarządu Gminnego OSP, a jednocześnie inspektor ds. zarządzania kryzysowego w gminie.

Numer: 2006 12   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *